Български шахматисти покоряват Европа! Трупат опит и медали

В България малко се пише и говори за шах. Но това не означава, че нямаме български представители, които се представят повече от отлично в своите възрастови групи, а ние дори не чуваме за тях и техните успехи.

Само преди броени дни в Халкидики, Гърция, завърши световното младежко индивидуално първенство по класически шахмат. В него участие взеха 8 млади шахматисти от България. Сред тях бяха и двете изявени състезателки на шахматна школа „Левски“: бронзовата медалистка от Европейските първенства за 2017 и 2018 WCM Белослава Кръстева и републиканската вицешампионка за 2018 WCM Надя Тончева.

Много успешно представяне записа WCM Белослава Кръстева, като тя е една от малкото на брой състезатели, завършили турнира, без да допуснат нито една загуба. В последния кръг Белослава игра на втора маса за медал, постигна реми и се класира на 12-о място с четвърти резултат (7,5 точки от 11 възможни). Нейни треньори са Владимир Димитров и Деян Божков.

WCM Надя Тончева се състезаваше в неудобна за нея възраст, което и попречи да покаже потенциала си. Тя се класира на 44-та позиция в крайното класиране с 6 точки, но и безценен опит.

Припомняме, че Белослава Кръстева постигна изключителен успех само преди два месеца, когато спечели бронзово отличие в категория до 14 години на състоялото се Европейско първенство по класически шахмат в Рига, Латвия.

Белослава реализира 7 победи и допусна само 2 загуби. Единствено допълнителните показатели за поредна година я лишиха от по-предно класиране, отреждайки ѝ само 3-то място. Парадокс е, че сребърната медалистка е със същия брой точки като Белослава при това и със загуба от нея.

Световното и Европейското първенство се считат за най-престижните състезания през годината в календара на шахматната световна федерация. Целогодишната подготовка на състезателите се фокусира основно върху постигането на максимални резултати на тези престижни форуми.

Спечеленият бронз от Европейско първенство на Белослава се счита за голямо постижение, поради конкуренцията на традиционно силни страни като Русия (включително всички бивши републики), Армения, Азербайджан, Грузия.

Българските деца играха под флага на ФИДЕ, нямайки право да участват от името на България поради липса на легитимна българска федерация по време на състезанието. Това означава, че всеки състезател сам организира своята подготовка, финансиране и участие. Поради този факт българските участници бяха настанени в най-отдалечения хотел.

Важно е да се отбележи, че след Европейското първенство България отново е в семейството на ФИДЕ – Световната шахматна федерация, след като за близо година бе изключена от нея. От първи ноември отново ще може да ползваме родния флаг и да се състезаваме от името на България.