Успелите

Д-р Таня Андреева и HealthyKid Sofia в помощ на родители и децата им в спешни ситуации

HealthyKid Sofia е безплатно мобилно приложение, което помага на родителите бързо да достигнат до детски специалист при спешни състояния и симптоми на децата, които изискват лекарска намеса. За всички подробности, които ще бъдат от голяма полза за родителите, ще си поговорим с д-р Таня Андреева (специалност Детска ревматология), която споделя, че посвещава голяма част от свободното си време на нарастващата аудитория на платформата. 

Разкажете ни първо за себе си.

На 32 години съм имам една прекрасна дъщеричка на 5, която ме научи на истински важните неща в живота и ме прави по-добра всеки ден. Винаги, още от дете съм искала да се занимавам с медицина и по-точно с педиатрия и не съм си представяла да работя нещо друго. Работата с деца ме мотивира и зарежда. От трети курс започнах работа като медицинска сестра в Детска кардиологична клиника в НКБ.

Това беше сбъдната мечта за мен, защото за първи път се докоснах до истинската медицина. Там разбрах колко е важно да се работи в екип и колко е трудна и отговорна е работата на медицинските сестри.

2010г завърших Медицина към Медицински факултет на МУ София.

От 2012 до 2017 година специализирах Детска ревматология в СБАЛДБ Проф. Иван Митев. В клиниката по Детска ревматология имах възможност да работя с прекрасни хора, не само лекари на световно ниво, но и хора с огромни сърца, на които ще съм благодарна винаги. Представите ми за професионално израстване  в медицината винаги са били свързани с децата.

Педиатрите са специални лекари, които лекуват с много любов и отдаденост и са винаги млади по дух, защото децата зареждат с усмивка и енергия. Надявам да се продължа да се развивам в тази област.

В момента съм част от екипа на болница Здравето, където имам отлични възможности за кариерно развитие. С голямо удоволствие водя лекции в Училище за родители Моето дете, където се срещам с много бъдещи родители. 

Каква беше причината да създадете приложението HealthyKid Sofia?

Идеята за мобилното приложение за детско здраве HealtyKid Sofia се роди преди само 7 месеца, но е следствие на един проблем, който съществува в София от повече от 30 години.

Още 1978 година е започнат строежа на Национална Педиатрична болница, която да обединява всички детски специалисти. Още като студентка, преди повече от 10 години, работих в клиниката по детска кардиология към Национална кардиологична болница. Тогава сестрите ми разказваха, как е имало идея Националната педиатрична болница да бъде свързана с топла връзка с Майчин дом и всички новородени със сърдечни пороци много бързо да се поемат от Детските кардиолози и всички консултации с други детски специалисти да стават бързо и лесно. Оттогава е и моята мечта.

Миналата зима се създаде Инициативен комитет от пациентски организации и педиатри за построяването на Национална педиатрична болница ,,Детски здравен парк", в който с голямо желание се включих, защото навсякъде по света такива центрове са основата на добрата педиатрична практика. Самата аз по времето на специализацията си всекидневно преглеждах деца обиколили няколко болници, преди да намерят точния за симптома на детето им детски специалист.

След редица интервюта и пресконференция показваща необходимостта от ,,Детски здравен парк" на една моя приятелка и майка на малко дете ѝ хрумна идеята да обединим детските лечебни заведения поне в приложение, за да може и тя самата да не ми се обажда всеки път, за да ме пита къде да отиде с детето си.

По време на специализацията си съм била за по няколко месеца част от екипите на всички университетски детски отделения в София и добре знам деца с какви симптоми се приемат. Разделих спешните състояния, при които трябва веднага да се отиде в болница, от тези за които трябва да се потърсим амбулаторен преглед. Основния екип сме аз, моята приятелка, която е икономист. Консултирахме се с юристи, за да спазим закона и с колеги педиатри, за да сме сигурни, че информацията е вярна. Намерихме програмисти, които бяха вдъхновени от идеята и с радост ни помогнаха в реализирането ѝ. 

Не сме взаимствали идеи от никое подобно приложение, не знам дали изобщо има такова, защото всяка Европейска столица си има обединена детска болница. Когато споделих за приложението с инициативния комитет те с радост прегърнаха идеята.

И зад проекта, още преди да стартира вече стояха Асоциация Родители, Национална мрежа за децата, Националната асоциация на децата и младите хора с диабет. 

Как успяхте да създадете приложението? Получихте ли подкрепа от  здравни институции?

Приложението направихме със собствени средства и с помоща на нашият прекрасен екип от IT специалисти в лицето на Спийдфлоу БългарияТо стана факт само за 2 месеца. Не получихме подкрепа от здравни институции, но истината е, че не сме и търсили такава. В процеса на разработване на Приложението, ние неколкократно писахме до различни институции за становище, относно законноста на функциите на Приложението, но само от Министерство на Здравеопазването получихме отговор след около 3 месеца.

Поведението им беше повече от показателно относно готовността да се включат в подобна инициатива, затова решихме да не губим време, а да действаме със собствени сили.

Как работи HealthyKid Sofia? 

В приложението са посочени според симптомите, болниците, които разполагат с детски специалист за конкретните оплаквания. Всичко, което потребителят е необходимо да направи, е да намери симптома (с търсачка или използвайки секциите в таб Оплаквания) и да види в коя/кои болници има специалист за проблема на детето му.

Много ценно е, че ако в повече от една болница се преглеждат деца с дадени оплаквания, Приложението подрежда всички болници спрямо разстоянието, като започва от най-близката до потребителя и използва локацията на телефона, за да определи най-краткия маршрут до болницата. Имаме за цел да информираме потребителя къде, какъв детски специалист има и да му покажем коя е най-близката болница, в която могат да му помогнат.

Приложението е особено ценно за гости на столицата или семейства, които отскоро живеят в нея, защото болниците в София са разпръснати и приемат деца с различна симптоматика.

В Приложението също така може да се следят и предстоящите имунизации, профилактични прегледи и изследвания на детето. Това става посредством създаване на профил на родителя, където той посочва дата на раждане и година на детето/децата си.  При желание потребителят получава нотификация за всеки задължителен преглед и/или ваксина според Имунизационния календар на Република България и регламентираните задължителни прегледи на деца до 18 годишна възраст.

Необходима ли е предварителна консултация с педиатър преди родителите да потърсят най-близката медицинска помощ от приложението? 

Приложението няма за цел да измести педиатрите като авторитет пред родителя. За съжаление доста често критичните ситуации с нашите деца се случват в “извънработно време”, когато няма с кой да се свържем за консултация. Често родителите търсят помощ в произволна болница, без да са посетили Спешния център, с който работи педиатъра им и дори не знаят, че има такъв.

В таб Оплаквания излиза кратко съобщение, което призовава родителите да потърсят педиатъра си и да се насочат към Спешният център, с който работи той. Ако въпреки това, те желаят да посетят болница е необходимо да се съгласят със съобщението, за да използват функциите за Приложението. Това не важи за таб Спешни състояния, в който са отделени състоянията, при които трябва да потърсите незабавно лекарска помощ.

Запознати ли са педиатричните болнични центрове и детските лекари с Вашето приложение и какви са техните отзиви?

Към момента в Приложението са включени само държавни болници и медицински центрове. Изпратили сме онлайн покани и на частните такива, за да се включат в инициативата и да направим избора на родителите по-лесен и информиран.

Мечтата ни е да обединим на едно място частни и държавни болници, медицински центрове и лаборатории, за да видим макар и виртуално нашата Педиатрична болница реализирана.

Засега HealthyKid работи само на територията на София. Ще се разпространи ли и в други градове на България?

Към днешна дата потребноста от такова приложение е най-голяма в София, тъй като тук броят на болничните заведения е най-голям. В бъдеще планираме проучване и на другите областни градове в България, за определяне на необходимостта от подобно приложение и с повече късмет и реализирането му.

Има ли световен аналог на HealthyKid Sofia?

Не сме взаимствали идеи от никое подобно приложение, не знам дали изобщо има такова, защото всяка Европейска столица си има обединена детска болница.

Предвиждате ли и други опции, които да включите в приложението?

Разбира се! При следващата актуализация на Приложението, ще се опитаме да направим профилите на потребителите по-персонализирани, с възможности за следене на растежа на децата вписани в профила. Надяваме се съвсем скоро да включим на картата на приложението и лаборатории, които работят със деца.

Какво ще пожелаете на българските родители?

Пожелавам от сърце на родителите децата им да са здрави и щастливи, да съхраним изконните ценности на българските семейни традиции и да създадем мислещо, креативно и борбено поколение.  

Надявам се скоро да се осъществи мечтата на поколения педиатри за Национална детска болница, която да даде спокойствие и сигурност на българските родители, че ако нещо стане с децата им, ще получат медицинска грижа на световно ниво.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Надежда Коцева

Здравейте! Завършила съм анимационна режисура, така се случи, че не се занимавам с анимационни герои :), но пък запазих влечението си към анимирането. Анима от латински означава "душа", "одухотворявам" и на мен много ми харесва да придавам одухотвореност на това което правя, в случая писането и търсенето на доброто във всеки и навсякъде, и обрисуването му в думи:)

Оставете коментар

0 коментара