Успелите

Добри новини за царските орли в България!

Екипът на LIFE проекта „Земя за царския орел“ на Българското дружество за защита на птиците помага за увеличаването на броя двойки царски орли чрез поставяне на изкуствени гнезда и засаждане на дървета заедно с доброволци в природозащитната мрежа "Натура 2000".

Поставяне на изкуствени гнезда

Две изкуствени гнезда са поставени в района на Елховското поле с цел да привлекат нови двойки, а третото - в „Сакар", до гнездото на една от традиционно гнездящите двойки царски орли, което пропадна след края на размножителния период. Екипът в този случай преценява, че клонът на старото гнездо не е годен да издържи възстановяването му и "подарява" на двойката нов дом на съседното дърво. 

Защо е важно да се поставят?

Изкуствените гнезда се поставят в края на зимата, за да могат през пролетния сезон да бъдат заемани и достроявани от орлите, като преди началото на размножителния период се слагат зелени листа, които прогонват насекомите. Според проучвания близо 20% от изкуствените гнезда стават дом за царските орли. Общо 40 изкуствени гнезда ще бъдат инсталирани в Натура 2000 зони „Сакар“, „Дервентски възвишения“, „Западна Странджа“, „Каменски баир“ и „Адата - Тунджа“.

При предишния проект на Българското дружество за защита на птиците „Опазване на царския орел и ловния сокол в ключовите за тях места от мрежата Натура 2000 в България” бяха поставени отново 40 изкуствени гнезда, като 10 от тях са заемани от царските орли през годините.

Засаждане на дървета 

През декември 2018 година броят на засадените тополи от екипа на Българското дружество за защита на птиците заедно с доброволци от Тополовград са 280. Засаждането е осъществено в "Натура 2000" зони „Сакар“ и „Западна Странджа“. Залесени са общо 9,5 дка, като младите дръвчета бяха засадени на 9 различни площадки в два проектни района (4 площадки в Сакар – 1,5 дка и 5 – в Западна Странджа – 8 дка). С тях общата площ на залесените площадки с тези от миналата година става общо 25,5 дка. А от началото на проекта през 2015 година досега засадените дървета са близо 1000 - 480 тополови и 500 дъбови фиданки. 

Защо е важно засаждането?

Младите тополи са засадени по поречията на реки и потоци, които са благоприятно място за създаване на гнезда от царските орли. Основната причина за увреждане на гнездовите местообитания на царските орли е масовото изсичане на тополи през последните 15-20 години.

Защо са нужни тези мерки?

В изпълнение на изискванията за природозащитната мрежа "Натура 2000", разписани в европейската Директива за дивите птици и националния Закон за биологичното разнообразие, правителството е утвърдило План за действие за вида за 2013-2022 година, който е разработен от експерти на Българското дружество за защита на птиците. В него са идентифицирани и основните заплахи за царския орел.

Мерките на природозащитниците са важни поради няколко причини. Тенденция към разораване и превръщане в обработваеми земи, лозя и овощни градини на някои от най-значимите за царския орел територии, които в миналото са стопанисвани като пасища, повлия пагубно за живота на птиците. Така компактните и многочислените лалугерови колонии биват разрушавани, като по този начин някои от двойките царски орли са лишавани от хранителен ресурс, което може да ги прогони от традиционните им територии. 

Друг проблем за царските орли са електропроводите. Необезопасяването на стълбове на електропреносната мрежа е опасност за младите птици, които често губят живота си от токов удар. 

Колко важен е царският орел?

Царския орел (кръстат орел) е сред най-редките птици, както в България, така и в света. Цялата популацията на световно застрашения вид (IUCN категория "Уязвим") на Земята възлиза на 5200–16 800 двойки. В Европа числеността му е оценена на 1110–1624 двойки.

Благодарение на грижите, след тригодишен застой в България броят на двойките царски орли е 29.

В страната ни царският орел е една от най-едрите птици, като е малко по-малък от скалния орел. Размерите на тялото му варират от 72 до 84 см, а размахът на крилата му е между 180 и 215 см. Възрастните птици са тъмно кафяви, почти черни, с много характерен златист цвят на задната част на главата и шията, като обикновено има две бели петна на раменете с варираща големина, които могат да отсъстват напълно при някои индивиди. Основният цвят на опашните пера е жълтеникаво-сивкав.

Народното му име е "кръстат орел" заради белите петна, наподобяващи еполети, върху крилете му, които се виждат при полет.

Надяваме се популацията на царския орел в България след взетите мерки да се увеличава все повече!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Реджина Асенова

Намирай красотата във всичко около теб. Цени я, създавай я и ѝ позволи да промени света ти.

Оставете коментар

0 коментара