Успелите

Изкуственият интелект - творец или творба?

В периода 23 - 25 октомври в британска аукционна къща ще се наддава за множество произведения на изкуството, но едно от тях ще се открои. Няма да е по-различно по стил или цветова гама, а по това кой го създал. „Портретът на Едмонд Белами“ е една от 11-те картини, създадени от изкуствен интелект на Obvious. Това е прецедент в историята на изкуството.

Изкуственият интелект е най-голямото постижение на човека, но едновременно и най-опасното му творение. Особено уплашено беше обществото, когато изкуственият интелект на Facebook започна да комуникира с друг AI-бот на собствен език. Но колкото и страшно да е това, не е ли и толкова грандиозно като постижение? Това е сякаш създаваш нов живот, но невинаги създателят може да управлява творението си.

Но ето че хората успяха да насочат постиженията в сферата на изкуствения интелект към по-културна насока. Именно към изкуство. Защото не е ли точно изкуството това, което ни превръща в хора, понякога?

Въображението, което използва човекът, не само да създава, но и да разбира една творба, е най-точното огледало на душата му. В такъв случай, създавайки културна интелигентност на AI (Artificial Intelligence), човекът му придава и собствен поглед върху нещата. Един вид му придава душа.

Но как точно става? Използва се система, наречена „генеративно-състезателна мрежа” (Generative Adversarial Network, GAN). При този метод AI se самообучава при условия на две състезаващи се невронни мрежи.

За да извлече достатъчно информация, са въведени 15 хил. изображения, датирани между XIV и XX век. Въз основа на характеристиките, цветовете и цялостните изображения, AI създавала алгоритъм, който възпроизвежда картина. В случая „Портретът на Едмонд Белами“ е част от поредица портрети на цяло семейство.

Самата картина не е с особено изразени черти и щрихи. Образът е размазан, дрехите се сливат с фона, но въпреки това има нещо пленително в образа. Може би мистерията, която внушава. Картината ще бъде предложена за продажба от аукционната къща Christie’s, а началната цена ще бъде 10 000 долара.

Естествено, всичко това буди въпроса кой е създателят на изкуството? Ако е този, който е създал самото изображение, то това е AI. Но също така творец е и всеки човек, защото придаваме смисъл на размазания образ. А изкуственият интелект е само на няколко стъпки разстояние да започне да тълкува по свой начин изкуството.

Самото създаване на изображението е постижение. Може би „Портретът на Едмонд Белами“ ще постави началото на нова сфера в изкуството, като подобно на всички други жанрове ще се откроява със свои собствени характеристики. 

А какво ли ще стане, ако произведенията на изкуствения интелект надхвърлят тези на човека? Това ще е постижение или крах в история на изкуството? А може би в историята на човека?

Поставени сме пред твърде много въпроси, свързани с изкуствения интелект. Има много привърженици, но и също толкова негативно настроени хора към AI. Но в момента всичко е спекулации. Никой не би могъл да каже дали е за добро или лошо създаването и обучаването му.

Всяко творение все пак е огледало на създателя му. Може би след време ще се огледаме в очите на робот, чийто интелект е създаден от нас, хората. И едва тогава най-после ще видим себе си - добри или лоши.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара