Успелите

Как ClaimCompass стана първата българска компания, приета в програмата на 500 Startups?

Татяна Миткова е един от основателите на ClaimCompass – компания, която помага на самолетни пътници да получат обезщетение от авиокомпанията, когато полетът им закъснее или бъде отменен. Преди да стартира първото си бизнес начинание, Татяна се занимава с неправителствената организация Обединени идеи за България”, насърчаваща социалното предприемачество и граждански инициативи в България, както и със сайта за помощ при кандидатстване в чужбина faq4uni.com.

След като прекарва последните 5 години в Берлин, Татяна се мести в Калифорния заедно с двамата си съмишленици Велизар Шулев и Александър Сумин. ClaimCompass получава инвестиция от 200 хил. долара от фонда 500 Startups и частни инвеститори и става първата българска компания, приета в престижната програма в Маунтийн Вю, Калифорния.

Какво е 500 Startups?

500 Startups е фонд, базиран в Сан Франциско и Маунтийн Вю, Калифорния, който до момента е инвестирал в 1500 компании от над 50 държави. Докато други програми за стартиращи компании се фокусират върху продукт, намиране на пазарна ниша и тестове с потенциални клиенти, програмата на 500 Startups приема само бизнеси, които вече имат голям обем продажби и се съсредоточават върху растеж.

Създателите и менторите в програмата са били сред инвеститорите в компании като PayPal, YouTube, Yahoo, LinkedIn, Twitter и Facebook, а сред най-успешните компании от самата програма са Twilio, Sendgrid, Talkdesk, Udemy, TaskRabbit и 9gag.

Какво представлява програмата?

Директен контакт със стотици ментори от Силициевата долина и останалата част на света, много обучения, работилници и презентации на най-важните теми, с които един стартиращ бизнес се сблъсква, както и инвестиция от 150 хил. долара за всяка от избраните компании.

Лично за мен, едно от най-големите предимства на 500 Startups е това, че се намираш сред още няколко десетки обещаващи млади компании с вдъхновяващи екипи. Тъй като всички избрани стартъпи работят заедно от голямо споделено пространство, обмяната на знания е непрекъсната и винаги можеш да намериш съвет и подкрепа сред заобикалящите те хора.

ClaimCompass стана част от 500 Startups. Ще ни разкажеш ли как?

Разбрахме, че сме приети в програмата само две седмици преди нейното начало. Преди да ни съобщят добрата новина, минахме през серия от интервюта с няколко инвестиционни партньори и маркетинг специалисти, на които имахме шанса да разкажем повече за досегашната си работа.

ClaimCompass стана една от 40-те компании, избрани от над 1500 кандидатури от целия свят.

Докато други американски акселератори (програмата на 500 Startups не се идентифицира като „акселератор”) залагат на основатели и екипи, които са следвали в престижни университети или са работили в консултантски фирми и големи технологични компании, 500 Startups търси различното. В сегашния клас на програмата почти 50% от екипите са международни - има представители от Испания, Швеция, Швейцария, Йордания, Южна Корея, Китай, Великобритания, Нигерия, Канада.

Какво би посъветвала стартъпи, които искат да кандидатстват за програмата?

Екипът на 500 Startups търси компании, които вече имат оборот и са доказали, че има достатъчно голямо търсене за продукта или услугата им. По-голям шанс за прием имат стартъпи в "горещите" индустрии на сезона - например в момента това за FinTech и здравеопазване.

Но основният и най-ключов критерий, по който една компания може да впечатли партньорите на 500 Startups, е екипът:

Той трябва да е добре балансиран, обединен от обща визия и по възможност с предишен опит.

Съветът ми към всички български компании, които имат интерес да кандидатстват е:

Инвестирайте време в подготовката на кандидатурата си. Въпреки че сайтът на 500 Startups има онлайн форма за кандидатстване, никоя компания не е избрана (просто) след попълването ѝ. Най-сигурният начин за привличане на вниманието на някой от партньорите е лично пренасочване от мрежата на 500 Startups (съдружници от компании, които вече са минали през програмата, инвеститори и ментори). Намерете възможно най-много хора, които биха се съгласили да Ви направят “intro” и ги впечатлете с постиженията на стартъпа си и мотивацията си да кандидатствате.

Какви предстои сега за ClaimCompass?

През последната година успяхме да помогнем на хиляди пътници да научат повече за правата си и да получат обезщетение за своя отменен или закъснял полет. Започнахме да работим с клиенти на български, руски, турски, румънски, френски, испански и португалски, като плановете ни включват растеж и засилване на позициите ни на тези и нови пазари.

След края на програмата възнамеряваме да установим офиса си в България, където ще разраснем екипа си. Вярваме, че София има всички преимущества да бъде стартъп столицата на Балканите и да привлече повече български и чуждестранни предприемачи.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара