Конкурс за млади пианисти „Стелла Ослекова“ в памет на един невероятен учител
Конкурс за млади пианисти „Стелла Ослекова“ води началото си от 2015 година, когато група вече завършили и успели ученици от НУМТИ „Добрин Петков“ в Пловдив решават завинаги да запазят спомена за своята любима учителка, но и да погледнат напред, към бъдещето, в търсене на изгряващи таланти и обещаващи пианисти.
Стелияна Ослекова или просто Стелла, както я наричат близки и приятели, е вдъхновението за създаването на едноименния конкурс. Тя е един от онези учители, които успяват, които повеждат и своите ученици по пътя към успеха. Един от онези учители, които заслужават да бъдат запомнени.
Клавирен педагог, възпитал мнозина достигнали световни висини пианисти; носител на множество отличия и награди; представител на знатен български род. Това е накратко казано Стелла Ослекова. Повече за нея може да научите от сайта на конкурса, но думите на нейните ученици за нея са повече от красноречиви:
„Стелла Ослекова отскоро не е вече сред нас, но ние, обединени от обичта и благодарността си към преподавателката, която с огромна любов и грижа за всички ни, бе изключително вдъхновяваща част от пътя ни в натрупване на умения, музикален вкус и търпение в усъвършенстването, решихме да обединим тази енергия на признателност. Бихме искали да направим така, че името на Стелла Ослекова като изключителен и всеотдаен педагог да бъде познато напред във времето и следата, която тя е оставила у нас, да продължи да съществува и в паметта на следващите поколения.
Нейното светло и слънчево отношение съвсем естествено продължава да живее в желанието ни да запазим този положителен заряд и да помагаме на талантливи млади хора на прага на професионалната им реализация като пианисти да открият нови хоризонти, или да стигнат до тези, които вече са си набелязали. Вярваме, че мисия на всеки, който е изминал някаква част от пътя, е да помага на идващите след него, споделяйки знанията си, насърчавайки и насочвайки.“, споделиха пред Успелите учениците на Стелла.
Що се отнася до самия конкурс, първото му издание се провежда за пръв път пред 2015 година в рамките на НУМТИ „Добрин Петков“, където Стелла Ослекова е изучила много поколения прекрасни музиканти. Тази година конкурсът вече е на национално ниво. Той не е типичен конкурс в този смисъл, който ние влагаме в думата. Той се провежда изцяло онлайн и участниците и членовете на журито в нито един момент не са физически на едно и също място.
В първия етап участниците изпращат на сайта на конкурса записи със свои изпълнения по описаната в регламента програма. Всеки член на журито, което се състои изцяло от ученици на Стелла Ослекова, има възможност да се запознае с изпратените материали и да оцени изпълненията.
След сумиране на резултатите и обсъждане между членовете на журито се преценява кои от участниците ще преминат във втория етап на конкурса. Той се провежда под формата на концерт – изпълнение на живо, който се записва от дипломиран звукорежисьор – София Лъкова, която също е ученичка на Стелла Ослекова и освен това неин колега. Записът се качва на сайта на конкурса в страница достъпна единствено за членовете на журито. Така започва да тече вторият етап на прослушване.
След приключване на оценяването и обсъждането се определят наградените участници, като журито си запазва правото да не присъди някоя от наградите, ако сметне, че няма някой, който я заслужава. Резултатите се обявяват на 11 януари, рождената дата на Стелла Ослекова.
Журито награждава трите най-отличили се изпълнения, като има и няколко специални награди. Всички победители получават диплом и определена парична награда. Наградата за първо място се състои от сумата от 500 евро, както и участие в концерт от цикъла "Млади таланти" във Виена, Австрия – най-вълнуващата част за младите пианисти. Пътните разноски и разходите по настаняване за победителя и един придружител се поемат от КА "eNikMa". По преценка на Държавна опера – Пловдив може да бъде присъдена и специалната награда - концерт със симфоничния оркестър на Държавна опера - Пловдив.
Основен организатор на конкурса е Kултурна асоциация "eNikMa", съставена от членове на Виенска филхармония, Виенски симфоничен оркестър, ансамбъл "eNikMa". Координатор на конкурса се извършва от Снежана Спилкова-Гърнева, отново ученичка на Стелла Ослекова и лично избрана от нея да наследи като преподавател класа й. Инициаторите на конкурса имат и съдействието на ръководството на НУМТИ „Добрин Петков“ Пловдив, както и на семейството на Стелла Ослекова. Журито на конкурса е съставено изцяло от ученици на Стелла Ослекова, повечето от които живеят и работят извън пределите на България.
Конкурсът разчита изцяло на дарения. Ако се интересувате от това изкуство и вярвате в развитието на музиката в България, можете да помогнете. Ако пък обичате да свирите на пиано, изобщо не му мислете и се запишете за състезанието. Кой знае, може някой ден и вие да се извисявате на световни висоти. Едно обаче е сигурно - докато сърцата на учениците на Стелла Ослекова все още бият и докато конкурсът все още съществува, споменът за нея ще бъде запазен.