Успелите

Потопете се в магията на фолклора с танцовия пъзел на "Таратанци" (ИНТЕРВЮ)

Екатерина, Емануила, Ива, Светлозар и Цветелина са една група от лъчезарни млади хора, по-известни като екипа на "Таратанци". Приемат срещата си един с друг за голям късмет, тъй като са много различни и може би при други обстоятелства не биха се събрали заедно. Споделят, че днес са благодарни за тази своя "различност", именно защото това е нещото, което ги прави добър екип, работата им – забавна, а проекта им – успешен.

Какво значи името "Таратанци" и каква е идеята на този прекрасен проект?

Думата "таратанци" често се използва като нарицателно, при желание да се изтъкне, че дадено "нещо" няма смисъл, няма да пожъне успех или просто е глуповато. Е, ние придадохме по-различен смисъл на тази дума. Подплътихме я с кауза – лесно и естествено фолклорът, с енергията и символите си, да влезе, да се слее с ежедневието на днешния забързан човек. Колкото и изтъркано да звучи - това са „корените“ ни и чрез тях ние, хората, черпим енергия и вдъхновение. Получаваме сигурност. И така, вече две години "таратанци" е дума със смисъл, а ние - хора с мисия и цел.

Кои са любимите ви танци?

Любим е всеки танц, изтанцуван с чувство и емоция, просто защото, когато идва от сърцето, той няма как да не бъде красив.

taratanci prezentaciya 1

Имате един танцов пъзел "Таратанци", който представя ученето на танци като интерактивна игра. Разкажете ни за него.

Танцовият ни пъзел съчетава мисловна и логическа дейност, за да провокира по този забавен и занимателен начин интереса на участниците към българския танц. Комплектът, опакован в цилиндричен тубус, съдържа книжка със схеми на осем български народни хора от три фолклорни области - тракийска, пиринска и северняшка; гумени стъпки – зелени за ляв крак и оранжеви за десен крак; танцова подложка с растер, за да се подреждат по-лесно схемите; цифри оказващи последователността на стъпките и шалчета – зелени и оранжеви, за да не забравяме кой е левият ни крак и кой е десният. Следвайки цветовете и цифрите върху стъпките, участниците в играта разучават движенията на хорáта. Танцовият пъзел е подходящ за всяка възраст - за забавление с приятели, за раздвижване и енергизиране в офиса или семейно забавление. Също така е подходящ и за представяне на страната ни в чужбина, защото дава възможност на чужденците лесно и бързо да научат основни движения от българския народен фолклор.

Опишете ни любимата си реакция на някой, който се е научил да танцува заради вас.

Нашата задача е да предоставяме на хората забавление и енергия. По този начин искаме да предизвикаме интереса им към танците и фолклорното творчество, така че в следващ момент тези хора да отидат в залите за танци, учейки се реално да танцуват. С метода на интеракция, заложен в "Таратанци", всички се забавляват страшно много и това ни мотивира да работим и вървим напред. Най-зареждаща обаче за нас е реакцията на най-малките. Безценно хубаво е чувството, когато чуем по време на наше събитие някое фърфалаче да отиде при майка си с репликата "Мамо, искам още да танцувам!"... Тогава знаем, че сме си свършили работата и има защо да продължаваме да го правим.

5

Кои са нещата, които ви карат да вярвате в по-доброто утре?

За нас по-доброто утре зависи не от кого и какво да е, а от самите нас. "Утре" ще бъде такова, каквото ние пожелаем и изградим. Стараем се да правим неща, които ни карат да се чувстваме щастливи, а това поддържа мотивацията ни жива, дава ни енергия и ни тласка напред. Затова доколкото вярваме в себе си, дотолкова вярваме и в по-доброто утре.

Препоръчайте ни любомия си филм за танци, който да изгледаме с огромно количество пуканки.

Ще препоръчаме един филм, който обаче не смятаме, че върви с пуканки... Просто защото емоциите, породени от драматичната история определено не предполагат лежерност и релакс. Филмът е на режисьора Ричард Реймънд и се казва "Пустинен танцьор" ("Desert Dancer"). В свят на нарастваща глобализация и все повече възможности за изграждане на привидно по-добър и лесен живот, сценарият крещящо напомня, че не навсякъде реалността е точно тази. Пресъздавайки личната драма на самоукия ирански танцьор Авшин Гафариан, режисьорът използва танца като бунтарско средство за себеизразяване, сплотяване и същевременно отхвърляне, за да представи тежките условия на живот в Иран не кога да е, а в 21-ви век. Препоръчваме именно този филм, защото напомня за мисията на нашата организация, целяща да предизвика социално включване и обществена кохезия, използвайки танца като средство за сплотяване. За нас танца далеч не е просто физическо движение, а инструмент за постигане на по-сериозна обществена цел. Точно в този дух го пресъздава и филмът "Пустинен танцьор".

_MG_4239

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара