„Юнкер“ - план за 1 млрд. лева за малкия и среден бизнес
България е сред първите десет страни, възползвали се от финансирането на малки и средни предприятия, предвидено от плана „Юнкер“. Страната ни е подписала редица споразумения с български търговски банки, които се явяват посредници при отпускането на кредити в подкрепа на проекти за малкия и среден бизнес на по-добри условия. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Паунова.
Планът предвижда мобилизиране на средства от публични и частни източници на финансиране, при което всяко евро от публичните средства се използва за генерирането на допълнителни частни инвестиции, без да се създава нов дълг. Планът за действие се състои от три взаимно подсилващи се направления (стълбове на Инвестиционния план).
В момента има 4 такива споразумения - 3 вече функциониращи с търговски банки и четвърто под формата на нова оперативна програма, която ще стартира от 2017 г. Вече са подписани над 300 споразумения, като се очаква за целия тригодишен срок няколко хиляди малки и средни български предприятия да получат инвестиционно финансиране на обща стойност около 1 млрд. лева, частично гарантирани от ЕФСИ“, коментира Паунова.Това е само един от двата стълба на плана „Юнкер“. Вторият е предназначен за по-мащабни проекти като транспорт и инфраструктура, дигитални технологии, енергийна ефективност, предаде Труд. Този вид проекти могат да са частни или публично-частни партньорства, като всичко зависи от инициативността на предприемачите.
Мерките за подобряване на бизнес климата в ЕС и намаляване на бюрокрацията и регулаторната тежест представляват така наречения „Трети стълб“ на Инвестиционния план за Европа.
Ако имат добри идеи, българските общини също могат да ги реализират, съвместно с предприемачите. При проектите няма географско ограничение, квотно разпределение или лимит на средствата, обясни Паунова. Кандидатстването може да стане веднага към ЕИБ.
България е сред първите държави по подадени заявки към консултантския хъб и по подадени проекти на инвестиционния портал. Дори да не бъдат одобрени от ЕИБ, проектите остават на инвестиционния портал и всеки инвеститор може да види дали би се заинтересувал от конкретен проект.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: СОЦИАЛНОТО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО - ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА ЗА УСПЕХ