10 годишно момиче празнува рожден ден като подарява коса за онкоболни деца
Рожденият ден е важен празник. За нас, защото сме се родили и за близките ни, защото са ни отгледали, обичали и възпитавали. Някои от нас отпразнуват рождените си дни, очаквайки да получат подарък. Други честват важния ден, като самите те даряват, за да направят света една идея по-красив.
От вторите е и Елица Манева, която живее във Велико Търново. Тя е само на 10 години, но вече има огромно сърце. За рождения си ден малкото момиче решава да зарадва онкоболно дете, като отреже и му дари косата си.
Решението й дошло неочаквано, но било категорично. Близките на Ели били изненадани - малкото момиче обичало косата си и през живота си се е подстригвала само веднъж. Горди с решението й, но и разтревожени дали няма да съжалява и да се разстрои след като остане с къса коса, хората, които я обичат й дават време да помисли. Решението на Ели е окончателно.
Така майка й се свързва с местен фризьор, който отрязва косата на детето по специална технология, неувреждаща косъма. После малкото момиче изпраща своя огромен подарък за София, където ще бъде изработена перука за онкоболно дете.
Ели отива на партито за празника си с нова прическа. Изглежда красива, щастлива и усмихната. Не съжалява нито за секунда, че се е разделила с косата си. Знае, че някъде има човек, който се нуждае от нея. Забавлява се и получава много подаръци, но знае, че и тя е създала радост на друго човешко същество.
Разказах Ви историята на Елица Манева, но не Ви споделих кое провокира благородната й постъпка. Не Ви казах откъде се заражда желанието на това дете да помогне точно по този начин. Всъщност Ели решава да дари косата си след репортаж по новините на една от националните телевизии. В него се разказва за момче, което също пуска косите си заради нуждаещите се. Добрия пример прави така, че до едно добро същество да застане (поне) още едно.
Ако смятате, че децата на страната ни трябва да познават добрите хора, ако вярвате, че достойните постъпки ни сплотяват като общество, то не спирайте да изисквате гласност за позитивните неща. Помнете, че ние сме силата. Ние не работим за медиите. Те работят за аудиторията си.