10 начина да бъдем по-спокойни по време на локдаун, препоръчани от психолог
Според много изследователи, лекари, психолози, както и немалка част от обществото, една от основните заплахи, които крие т.нар. локдаун, е именно тревожността и покачването на стреса. В статията ще разгледаме 10 съвета и стратегии, предложени от психолога Пламен Димитров.
Да си установим режим
Спазвайте един и същи час на заспиване и събуждане, хранете се на равни интервали и обличайте дневните си дрехи всяка сутрин, нищо че няма да излизате.
Да си планираме физически и умствени активности
Можете например да започнете да учите нещо ново като опитате да научите нов език. Важно е също да поддържате и физическа активност – например домакинска работа за 30 минути или тренировка с видео.
Да бъдем благодарни
В края на всеки ден си давайте време да си благодарите за изминалия ден. Старайте се да сте конкретни и да обръщате внимание на новите неща всеки ден например „Благодарен/на съм, че по обяд имаше слънце, за да мога да поседя на балкона“.
Да сме осъзнати за източника на тревожност
Възможните помощни средства за това включват да слушате новините всеки ден само в определен час или да ограничите престоя си в социалните мрежи, ако го правите, за да получавате новини за ситуацията.
Да си подберем достоверни източници на информация
Особено важно е да внимавате на кого вярвате за новини и информация, затова избирайте достоверни източници за целта.
Спазваме всичко! Ние сме мега машини, които учат немски език, тренират тае бо, всеки ден обличат нови ансамбълчета, гледат новини половин час в деня, благодарят на вселената за всичко... но все пак в нас се прокрадват малки дози стрес, тревножност и може би тиха паника. Първо - с цялото си същество ще застана до твърдението "На всеки може да се случи!". До една степен е нормално, тъй като се намираме в нова ситуация за всички и няма как да имаме всички решения, невинаги можем да овладеем "от раз" всички негативни емоции, но можем да опитаме.
Важно е да опитаме.
Самоуспокоението е бърз и ефективен начин да намалим интензивността на негативните емоции.
Пламен Димитров
В следващата част от статията ще открием как да ангажираме всичките ни сетива, за да ни помогнат и те в овладяването на емоциите.
Зрение
Важно е да поднесем наслада за очите си - приглушена светлина, феерия от цветове в някоя книжка или приложение за оцветяване и, разбира се - релаксиращи видеа (или такива на малки кученца).
Осезание/Допир
За да се справим с някои негативни емоции, необходимо е да стимулираме повече хормони на щастието. Това може да се случи като се гушкаме в скъпите ни хора, докосваме по-меки материи и плюшени играчки или пък си вземем душ - топъл или студен, спрямо нашите си продпочитания.
Слух
Нека си обещаем, че следващия път, когато усетим негативна емоция, ще изберем една от следните стратегии - да си пуснем успокояващи звуци от природата, водена медитация или релаксираща музика.
Обоняние
Можем да запалим ароматна свещ - през месец декември актуалните аромати са на канела, протокал, какао и други. И, разбира се, златното правило "Излезте на чист въздух", нека му се насладим като вдишаме дълбоко през носа.
Вкус
В моментите, в които сме ядосани или тъжни, нещата обикновено се случват бързо и не им обръщаме внимание. Тук ключово е да забавим ритъма - да се храним бавно, за да се насладим на вкусовете, да си сипем гореща чаша чай или какао и да ѝ се насладим.
Информация: FB Пламен Димитров
Изображения: Google images