10 тайни за успешно интервю
Не е тайна, че перфектното CV показва дали сме подходящи за работата, но разковничето всъщност е интервюто. Знаейки това, повечето от нас се подготвят щателно, обличат се представително, запаметяват интелигентни отговори. Оказва се обаче, че да покажеш най - доброто, на което си способен, невинаги е достатъчно. Тайната за успешно интервю се крие в множество мънички детайли, които действат на подсъзнателно ниво и оказват влияние върху начина, по който интервюиращият ни възприема.
#1 - Перфектното време за интервю
Според Гласдор (Glassdoor) сме най - продуктивни във вторник. Всички знаем тежестта на понеделника след хубав уикенд, затова вторият ден от седмицата е този, който носи със себе си усещането за свежест и готовност за работа през новата седмица. Ако имате възможност да изберете в колко часа да насрочите интервюто си, спрете избора си на 10:30ч. Със сигурност не искате интервюиращият да бъде притиснат от времето около обедните си часове или края на работния ден, нито да не е изпил все още първото си кафе за деня.
Изследователи от университета в Торонто анкетирали над 3 000 души в период от 6 години и стигнали до заключението, че интервютата, проведени в слънчеви дни, имат около 1% по - голяма успеваемост от тези, проведени в дъждовни дни. Ако имате възможност, спазвайте традицията и прекарвайте дъждовните дни в компанията на хубава книга и чаша ароматен чай.
#2 - Колко рано отивате на интервю
Подраняването с няколко минутки несъмнено би било във ваша полза и със сигурност е по - добрият вариант от закъснение. Но ако се появите прекалено рано, това би могло да ви накара да изглеждате прекалено нервни, напрегнати или да напрегне интервюиращия. Ако имате допълнително време за "убиване", по - добре се разходете около мястото на срещата или си съберете мислите в колата.
#3 - Поведението преди да ви поканят
Едва ли първото впечатление, което искате да оставите у бъдещия си работодател е как хапвате, пиете кафе, говорите по телефона или как скролвате из интернет. Разглеждането на рекламни материали обаче е нещо, което би могло да ви донесе позитиви. Друг подобен трик е да преглеждате бележника си за следващи задачи. Така ще изглеждате отговорна и организирана личност.
#4 - Ръкостискането
Един от най - ключовите моменти при създаване на първо впечатление несъмнено е ръкостискането. Един слаб, колеблив жест автоматично създава усещането за неувереност. Не се притеснявайте да изглеждате уверен - поемете самоинициативност и подайте смело ръка.
#5 - Дали ще приемете предложено кафе
Ако ви се предложи да пиете напитка, различна от вода, не приемайте! Особено ако е кафе. Представете си колко други кандидати са се явили и ще се явят на същото интервю за работа, на което се явявате и вие. А сега си представете, че всеки един кандидат приема предложението за кафе. Едва ли има работодател, който да иска да прекара толкова голяма част от деня си в правене на кафе, нали?
#6 - Цветът на дрехите
Консервативните цветове - черно, сиво, кафяво, синьо, са смятани за най - подходящите при среща в професионална обстановка. По - добре заложете на тях, ако търсеният от вас ефект е да създадете впечатление за сериозна и отговорна личност. Ако кандидатствате за по - висока длъжност, може да изберете и най - смелия и силен - червения цвят, но внимавайте да не засенчите интервюиращия.
#7 - Часовник или мобилен телефон?
По - скоро не. Предложете цялото си внимание на човека, който ви интервюира. Абстрахирайте се от всякакви темпорални ограничения и необходимостта от поглеждане към часовника ще отпадне. Изключете мобилния си телефон и го приберете в чантата си. Покажете уважение към интервюиращия и времето му, но и към собствената си цел - да получите работното място.
#8 - Зрителен контакт
Не се притеснявайте да срещате поглед с интервюиращия. Гледайте го в очите през цялото време - така ще покажете постоянен интерес към информацията, която ви предоставя, но и ще окупирате вниманието му, когато задавате въпросите си или отговаряте на неговите.
#9 - Какво правите с ръцете си
Ако дланите ви са на показ, това е знак за искреност, но ако са обърнати надолу, то това демонстрира доминантност. Не се ръкостискайте с длан, обърната надолу. Почти незабележимата игра с връхчета на пръсти едно към друго до образуване на колибка показва увереност, а това да приберете ръце в джобовете си, веднага буди съмнения, че криете нещо. Ако скръстите ръце пред гърдите си, имайте предвид, че това е защитна поза. Тя е символ на несъгласие или разочарование. Ако трябва да обобщим, бъдете умерени в жестовете си, защото прекомерната им употреба би разсеяла хората около вас във всеки случай.
#10 - Езикът на тялото
Дайте свобода на огледалните си неврони. Те несъзнателно имитират езика на тялото на човека, който седи срещу вас, предлагайки му това, което той предлага на вас.
И все пак, ако има нещо най - важно, то това е доброто настроение. Предизвиквайте хубавите неща и те със сигурност няма да ви подминат.