10-те най-добри продукции от независимата сцена на АСТ фестивала за свободен театър
За шеста поредна година разнообразни жанрове и многобройни артисти ще изпълнят сцената на АСТ фестивала за свободен театър. Тазгодишното издание е под наслов „Бал с каски” и освен представителна селекция от 10 български спектакъла, ще участват и 4 чуждестранни представления, което пренася събитието на международно ниво.
От 11 до 17 ноември софийските театрални сцени ще посрещнат едни от най-обещаващите творци, притежаващи иновативен поглед към сценичното изкуство. Обединени в търсенето на нови светове, те ще споделят своите артистични заложби и атрактивни практики с българската публика, чествайки съвременната функция на театъра - да задава актуални въпроси и да изведе на показ истинското лице на заобикалящата ни среда.
Фестивалът стартира в Derida Dance Center с танцовото изпълнение „For A...” на Силке Грабингер, изразяващо пътуването през автобиографичните й преживявания като артист. След това представление, по-късно същата вечер, следва спектакълът „Добре дошли в България” - проект на 36 Маймуни, в който се изследва границата между национализма и патриотизма и се поставя под въпрос българската идентичност.
На 12 ноември хореографа Искра Иванова и културолога Светлозара Христова ще представят своя авторски танцов проект „The Space In Between" в Червената къща - Център за култура и дебат. Основна тема ще бъде ролята на комуникацията между хората в нашата консумативна епоха. Следващият ден гостите на фестивала ще бъдат свидетели на интерактивния движенчески пърформънс „Голем” с автор Анна Данкова, а новата театрална компания Паник Бутон Театър ще се включи с дебютния си драматичен спектакъл с елементи на танцов театър „Дисонанс за двама артисти”.
Асоциация Информбюро, сдружение Виа Понтика и SubHuman Theatre ще вземат участие със своята постановка „Rotor” по идея на сценографа Венелин Шурелов, докато фондация Керигма ще представи спектакъла „Лицата човешки". Vertigo Tower ще бъде хост на „Сън в съня - концерт - лабиринт за спящ оркестър” на 15 ноември. Същият ден във Френския институт пърформънсът „Моментни композиции” ще проследи траекторията до създаването на обща структура, преминавайки през различни комбинации и опити на живо.
Лекция, танцови тренировки и бурлеск представление ще обхванат спектакъла „Неон” на колективната платформа за независими артисти Гараж в предпоследния ден от фестивала. Българската програма финализира на 17 ноември с експерименталния проект „Bio.Ego.Organic”, изразяващ изследване, в центъра на което стои съвременния човек.
Заедно със зрелищните атрактивни спектакли, публиката на АСТ фестивала ще може да се включи в различни форуми, работилници и дискусии представящи визията за бъдещето на независимата сцена у нас. Чуждестранното участие ще бъде отбелязано от творци от САЩ, Франция, Германия, Полша и други държави, успешно развиващи свободната арт сцена.