Успелите

10 трика, които ще ви направят известни за 24 часа

Внимание! Следващият текст на пръв поглед е нелогичен. На втори - също. Приемете го като урок по социални мрежи и потребителско поведение. Или подобие на размишление за новото измерение на комуникацията. Свободата е в тълкуването.

Нахранихме ли се?

Обикновено след празниците сваляме духовните маски и се отдаваме отново на блажена суета. Мерим теглото си и размишляваме как качените килограми ще ни се отразят. Интересно обаче как лакомията и feed-овете на социалните мрежи ни карат да затлъстяваме по сходен начин. 

The feed will never feed you

Ако последното десетилетие беше времето на бързите храни, сега се гмурнахме в дълбините на бързите новини и пишман инфлуенсърите. И в синхрон с клишето, че сме това, което консумираме, се превърнахме в мисловно затлъстял, бляскав фалш.

Завързани сме към хранилки, а апетитът е незадоволим и идва с яденето.

И докато някой планира детокс и поръчва поредната вълшебна диета, малцина обмислят лечебно постене от социални мрежи.

UX friendly

Компаниите се грижат за нашето незабравимо потребителско изживяване. Когато всичко е на клик разстояние, за какво да зубрим цели страници, уроци, книги? Уверени сме, че ще има утре, затова днес задоволяваме първичната си зависимост към социално одобрение. 

“Save for later” и продължаваме със скролването измежду видеа с котки и други готини котета.

Формула за виртуален успех

Имаме цялото изобилие на информационния поток, а сме програмирани винаги да пестим. Ако е текст, да е опростен, съкратен и предварително прочетен от някого. Ако е прочетен, да е чрез аудио и видео с картинки. Ако има видео, да е със субтитри. Ако е интересно, да е до 60 секунди. 

Който не следва правилата, губи аудиторията и е наказан с най-жестокия, тих обществен укор – 0 харесвания.

НЯМА ДА ПОВЯРВАТЕ на тези прости правила за viral

Днес всички сме журналисти в нашата малка медия и се борим винаги да бъдем първи. Няма значение дали това, което споделяме, е вярно, важното е да е скандално и да ангажира. 

Ако искаме някой някога изобщо да прочете текста ни докрай, трябва да следваме новите правила за комуникация.

В никакъв случай не бива да сме многословни. Същевременно да бъдем щедри откъм шарени снимки. Винаги е по-добре да е видео, ама кратко. Между 15 и 60 секунди, 280 знака.

И ако все пак рискуваме с по-дълъг текст:

  • естетика;

  • тезите – в булети;

  • без дълги думи, без сложни мисли;

  • всяка мисъл – параграф, до 4 изречения;

  • за тези, които четат по диагонал, ползвайте bold;

  • ако е важно и много комплицирано, просто слейте 4-те изречения.

И не забравяйте – заглавието трябва винаги да е дълго, гръмко и да казва всичко, за да се share-ва. Пък дали ще се чете... 

Изкуството на алгоритмите

Но не спираме до тук. Ако искаме да ни #забележат, търсим точните #тагове и #ключови думи, иначе ще се изгубим. Създаваме съдържание за #алгоритмите, не за хората. Творческият ни #процес вече не се води от муза, а от машина. Това е #новотонормално.

#trending #likeforlike #f4f #funny #trend

Закърнели органи

Ако пък си мислим, че знаем за всички закърнели органи в човешкото тяло, пробваме да помислим пак. Кога последно запомнихме нещо, без да го записваме? Въобще, кога последно взехме самосиндикално решение без помощта на търсачка или друга машина?

Стигна ли ни?

Оказа се, че “времето, което все не стига”, е поредното доказано клише. Не ни били виновни тежките животи, нито пък големият град. Успяхме да докажем, че дори светът да спре за една година, няма да си научим урока. Нито пък да започнем онзи здравословен навик, който все отлагаме. Абе, фийдът няма свършване.

Внимание! Странични ефекти

Прекомерното консумиране на социални мрежи може да доведе до поява на странични ефекти, като пристрастяване, илюзия за креативност, липса на въображение, невъзможност да останем сами със себе си и да запазим фокус – и не само.

А сега дръпнете ръчката на ротативката още веднъж и вижте какво ще ви се падне. Това не е хазартно пристрастяване, а модерна форма на забавление, съобразена с пристрастяващите ни нужди от ендорфин и дефицит на внимание.

Е, това беше от нас за днес. Консумирайте с удоволствие и мярка. И не забравяйте да харесате и споделите. Защото, нали.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Калоян
    2021-03-04 22:38:46 Reply

    Невероятно точен анализ! Не знам дали е на саркастична основа или просто по-разчупен такъв, обаче ме грабна тотално. Рядко имам статия, с чието съдържание да съм съгласен на 101%, но тази е точно такава, поздравления!