11-класници създадоха екологично кошче за отпадъци. Министерството им помага
Ученици от 11-ти б клас в 23-то СОУ „П. Ж. Кюри“ изобретиха умно кошче за отпадъци, а Министерството на околната среда и водите предложи да го патентова и внедри в производство.
Кошчето, носещо името „Верди“, свети в тъмното и е подходящо за поставяне на неосветени места, освен това е вежливо - при изхвърляне на отпадъци ти казва "Благодаря!". И не на последно място - има невероятното удобство да се зарежда със соларен панел.
Българските ученици за пореден път се доказаха като изобретатели - измислиха смарт кошче, лесно приложимо и удобно за всички. То е разработено от единадесетокласници от учебната компания „Верди“.
Екоминистерството след прецизна оценка решава да го закупи за 370 лева.
Младите изобретатели представиха кошчето на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, която не остана безразлична към интересното и иновативно хрумване на учениците и след като го изпробва, тя им пожела да го патентоват и внедрят в производство. Министерството на околната среда и водите в крайна сметка ще стане собственик на пилотния продукт, който ще бъде изложен в самото министерство.
"Разработката е част от учебната програма на “Джуниър ачийвмънт” и се развива в рамките на 1 учебна година”, обясни Албена Костова, учителка по икономика и предприемачество на децата.
В учебната компания “Верди” влизат 12 ученици. Идеята за кошчето е на Денис Павлов, който заема и позицията на мениджър на производствения отдел. Хрумва му случайно, докато е на почивка и вижда, че наоколо няма кошчета, които да привличат вниманието, за да не хвърлят хората боклуците на улицата.
Проектът за кошчето е бил оценен от специално професионално жури, част от което е и министър Василева, в иновационния лагер „Кюри – 2016“. Ученици и студенти, които са участниците в лагера, имаха задача да предложат варианти за екологична инфраструктура около АМ „Тракия“, която да намалява вредите от замърсяването на въздуха от преминаващите автомобили.
Албена Костова гордо подчертава, че учениците са постигнали всичко сами, като нейното участие е само в организационната част.
Пълната пряка себестойност на кошчето е малко над 350 лв., а с включена минимална печалба е формирана продажна цена от 370 лв., за колкото ще бъде и продадено на екоминистерството.
След оспорвана битка първото място в лагера спечели проект за екоборд, който, с помощта на соларен панел, пречиства въздуха, осигурява питейна вода и рекламира туристически забележителности. Журито коментира, че това е зрял проект, който може да се реализира бързо и да има незабавен ефект.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ПРОФ. КОСТАДИН КОСТАДИНОВ СЪЗДАДЕ РОБОТ ЗА ИН ВИТРО ОПЛОЖДАНЕ