12 деца са финалисти на годишните награди „Шанс за таланта“
Фондацията „Шанс за децата и природата на България“ в Бургас обяви финалистите на годишните си награди „Шанс за таланта“, част от проекта „Награди, стипендии и отличия“. 12 талантливи млади българи получиха финансови награди за постиженията си в национални и международни турнири, конкурси, състезания, олимпиади в областта на точните и хуманитарни науки, изкуството и новите технологии.
Проектът „Награди, стипендии и отличия“ 11 години подред подпомага обучението и изявите на талантливи деца и младежи в областта на математиката и информационните технологии, литературата, музикалното, изобразителното, танцовото изкуство и екологията. До момента са отличени 80 деца и младежи.
„Щастливи сме, че отличихме 12 изключително даровити в сферите си деца и младежи от цялата страна, успехите и постиженията им заслужават специално внимание, защото освен на талант те се дължат и на много труд и усилия, положени през годините. С отпускането на индивидуални награди ние се стремим да подпомогнем развитието на младите таланти на България. Искаме да ги накараме да се гордеят с постиженията си и да откроим успеха им в дадена област.", коментира за БНР Лилиана Славова, председател на фондация „Шанс за децата и природата на България“.
По случай 10-ата годишнина на фондацията "Шанс за децата и природата на България" се организира кампания, в която участваха 60 ученици от различни средни училища и гимназии в Бургас. 41 от тях получиха възможността да се обучават безплатно в период от една година в единствения европейски сертифициран център за работа с талантливи деца – Центърът за млади таланти в Бургас. Сферите, в които децата ще се обучават, са: творческо писане, български език и литература, изобразително и приложно изкуство, моден дизайн, театрално изкуство, информатика и нови технологии и най-новото предизвикателство - лидерство и управление на проекти.
Лилиана Славова споделя, че условията на пандемия, социалната изолация и онлайн обучението са отключили много страхове, ниска емоционалност и дефицити в образованието. Според нея истински големите проблеми ще видим и осъзнаем след години.
"С оглед на това, работата ни стана двойно по-трудна, но се борим с проблемите, предлагайки иновативни методи на обучение и организирайки още повече и разнообразни инициативи, конкурси, състезания, кампании – за съжаление, повечето от тях в дистанционна форма, но целящи да стимулират изявата на таланта, да дадат поле за развитие на младите и да им вдъхнат вяра в себе си“, казва още председателят на фондация „Шанс за децата и природата на България“.
До края на годината предстоят два литературни конкурса - за детска поезия и младежка проза. Организира се благотворителен шахматен турнир в полза на талантите на България, две благотворителни изложби, изработка на коледни картички и още инициативи и кампании, стартиращи в началото на 2022 година.