120 чувала отпадъци бяха събрани след почистването на Природен парк Странджа
След провелото се пролетно почистване на Природен парк "Странджа" бяха събрани 120 чувала с отпадъци.
Организатори на екоинициативата са ентусиасти от Природнен парк "Странджа" и Държавното горско стопанство "Звездец". Почистени са невралгични точки, както и зоните от двете страни на международния път Бургас-Малко Търново.
В сравнение с миналата година събраният отпадък е в значително по-малко количество, но съставът му е претърпял видна промяна. От ПП "Странджа" споделят:
В гората се намериха и се събраха в чували дванайсет раници, завивки, обувки, маратонки, десетки кенчета от енергийни напитки, най-вероятно оставени от мигранти. Не липсваха и десетки малки и големи пластмасови шишета, хиляди опаковки от бързи храни.
На територията на ПП”Странджа” се намират 21 населени места с около 5000 души население. В границите на защитената територия попадат цялата община Малко Търново, по-голямата част от община Царево и много малка част от община Приморско.
Най-старите следи от живот в планината - каменни брадви и керамични фрагменти, открити на Ахтополския полуостров, датират от новокаменната и меднокаменната епохи (6 –3 хил. пр. Хр.).
Наричана през вековете Тратонзос, Салмидесос, Монс Астикус, Хемимонт, Парория, по редица причини Странджа остава почти непозната в историко-географско отношение за античния свят. Повече са данните за Странджанското крайбрежие, което през бронзовата и ранножелязната епохи се е наричало Салмидесос.
Източник: strandja.bg, dariknews.bg