13 базови знания за храната: готвене и ядене през XXI век
Това не е готварски сайт, но ако има нещо универсално, което да свързва хора от всяка възраст, държава и религия, това е храната. Да, навсякъде тя е различна, но ние всички говорим езика й.
Аз обичам да ям. Понякога послушно закусвам зелено смути със суров десерт, друг път омитам сама тройка кебапчета с гарнитура от лютеница и пържени картофки. По тази причина ми се налага и да спортувам, но в дебрите на този въпрос ще навлизам друг път. Повечето хора като мен (foodie, както ги наричат американците) се интересуват от всякакви засукани манджи. Търсят рецепти, следят кулинарни блогове, хаштагове и прочие хранителни радости. Попаднеш ли на някое от тези места в интернет, със сигурност рано или късно ще прочетеш нещо от сорта на:
Ако не сте отгледали сами на терасата биологични чери доматчета, тези от супермаркета ще свършат работа.
Ако няма кога да летите до Мадагаскар, за да купите местна бурбонска ванилия, в краен случай може да използвате тази от кварталния магазин за натурални и чисти био продукти с доказан произход.
Ако нямате на разположение 72 часа, за да мариновате поетапно пилешкото месо, може да използвате 8 екзотични индийски подправки, които да смесите със сусамово олио и да престоят на хладно (но не в хладилник!) или в краен случай да използвате готова смес.
Повредата не е в ничий телевизор. Готвенето е изкуство и за да ви помогна да се ориентирате в неговите дебри, подготвих малък лист (кой не обича списъци!) с базови знания :)
Основните (фатални 13) неща, които научих:
- Всичко задължително е съпроводено от модерни думи като vegan, gluten free, sugar free, paleo и т.н. Нека това не ви стряска – можете да пригодите рецептите към вашия хранителен режим, какъвто и да е той. Освен ако не сте слънцеяд, тогава е малко по-сложно.
- Никой вече не прави еклери – правят се профитероли. Еклерите на майката на най-добрата ви приятелка може да са вкусни, но си остават само еклери.
- Не се пекат кексчета – винаги са мъфини или къпкейкове. Разликата тук е тънка – мъфините са недотам красиви къпкейкове или просто такива без глазура.
- Кашкавалът се замества с чедър, ементал или пармезан. Има още десетина вида основни сирена, но за начало тези стигат.
- Бялата захар е вредна - задължително я заменете с кафява, тръстикова, кленов сироп, сироп от агаве или с мед.
- Да използвате обикновено пшеничено брашно е лудост – особено, когато имате на разположение брашно от рожков, лимец, елда и прочие. А и гореспоменатите са по-диетични.
- Ако правите крем за торта, гледайте да смесите плодове с тахан или накиснато кашу – не искате да ви сметнат за невежи като използвате нишесте или пудинг – тези са за детската градина.
- Всичко, което се пържи може да се опече (без мазнина!).
- Солта е враг номер 1, 2 и 3.
- Най-добре е да не ползвате яйца. Ако все пак се налага, нека са от свободни кокошки, които се разхождат щастливо из двора (за най-сигурно идете да проверите на място).
- Прясното мляко е под въпрос, но не е препоръчително, освен ако не сте на 5 години. От една страна е вредно, от друга млечната индустрия е чисто зло.
- Всяка рецепта се приготвя лесно и бързо. Ако не стане бързо и лесно, има голяма вероятност да бъркате някъде.
- Всичко е супер полезно – помага да сте по-здрави, по-слаби, по-красиви и предпазва от всичко - като се започне от най-обикновена настинка и се стигне до нападение от дракони.
Повечето от нещата, които изброих по-горе са верни. Аз самата периодично се опитвам да огранича захарта, солта или друга вредност. Радвам, че светът се е насочил към по-здравословен начин на живот (по ирония на съдбата и аз работя за каузата). Стига накрая всичко да не е taste free.
Това, за което искам да призова в края на тази (полу-иронична) статия е:
- да си носите повече продукти от село
- да хапвате български плодове и зеленчуци и да купувате от бабите по пазарите (обикновените пазари – не всички баби знаят за Фермеския пазар на Римската стена)
- ДА НЕ ИЗХВЪРЛЯТЕ ХРАНА!