13 пъти УРА за българската Уикипедия
Когато Wikipedia стартира през 2001 бях много впечатлен от амбициозното начинание - да направиш онлайн енциклопедия, която да събере повече подредена информация от всичко досега и да сложи Encarta и Енциклопедия Британика в малкия си джоб. Сега 15 години по-късно осъзнавам, че съм гледал в грешната посока - не обема информация е постижението, а невероятният начин, по който тази информация се трупа и поддържа.
Да си го кажем просто - в сегашния ни свят, с телефоните, които сменяме през две години, самоуправляващите се коли, невероятно таргетираните реклами и предприемачи летящи в космоса, има един сайт поддържан от доброволци, в който всичко е свободно достъпно и безплатно за употреба. Споровете се решават демократично, истината стои преди всичко и статиите се четат девет милиарда пъти месечно. И докато някой от вас скептично подсвиркват и си казват, че няма как този огромен обем от информация постоянно да се проверява за грешки и лъжи, милиони ученици по целия свят вече приемат Wikipedia.org, като основен източник на информация и проверка на факти.
Всичко се гради на доверието, казва основателят на сайта Джими Уейлс, обяснявайки феномена. Повечето социални системи са изградени около очаквани проблеми в тях, всичко се върти около недоверието. В основата на процесите за създаване и проверяване на съдържание в Уикипедия стои оформянето на доверие.
"Ако спираш хората да правят лоши неща, ги спираш и да правят добри неща и това премахва всякакви възможности за изграждане на доверие."
Това е причината на всяка страница в Wikipedia да има отворена покана да я редактираш. Очакването е, че повечето редакции ще са подобрения и то се оправдава. Уейлс се бори срещу всякаква автоматизация на процесите, смятайки, че всичко трябва да остане социално. Проблемите се решават не чрез гласуване, а чрез диалог, в който някои гласове натежават, защото са разпознати с техния авторитет. Формална система за измерване на авторитет няма, "представете си да ходите насам-натам със значка показваща, колко хора ви харесват".
И точно този консервативен подход ефективно събира хиляди доброволци от целия свят. Те поддържат отделни портали за всеки един език, на който енциклопедията съществува и общият брой портали на Wikipedia е 295.
Един от тези портали е българоезичната Wikipedia, която наскоро отпразнува своя 13-и рожден ден. За тези 13 години редакторите-доброволци, стоящи зад проекта тук, са натрупали 223 хиляди статии.
По-важно от цифрите обаче е натрупаното за тези 13 години доверие. И това е добрата новина - експериментът с доверието, който е Wikipedia, работи и в България. И работи добре! Група от хора заставащи зад истината и свободното знание успява да се самоорганизира на такова ниво, че не само да генерира ново и ново полезно съдържание на български език, а и да се справя със вандализма, редакторските войни, лъжите и грешните факти, които винаги се промъкват.
И вместо да вдигаме наздравици за рождения ден, мислим да си изберем една статия-мъниче в Wikipedia и да се пробваме да допишем нещо полезно по нея. Пробвайте и вие.
Бел.ред. Тъй като всеки ден ползваме Wikipedia, можем да се опитаме да й помогнем. Единият вариант е с доброволен труд, превод на статии и редакции. Другият е чрез скромно (или не чак толкова) дарение.