14-годишно момче създаде сапун за лечение на рак на кожата
Хеман Бекел, ученик от девети клас в гимназия W.T. Woodson в Анандейл, Вирджиния, разработи сапун, предназначен за лечение на рак на кожата. Това му донесе голямата награда за млади учени на 3M Young Scientist Challenge 2023.
От малък Хеман се интересува от начина, по който слънцето влияе на кожата и вредите, които то нанася. Той изчислява, че за лечението на рак на кожата са необходими средно 40 000 долара и решава да създаде евтина алтернатива за справяне с коварната болест. В крайна сметка младият учен успява да осъществи амбициозната си идея и разработва сапун за лечение на меланом с крайна цена под 10 долара. Той е направен със съединения, които могат да реактивират клетките, които пазят човешката кожа, което им позволява да се борят с раковите клетки. Продуктът съдържа множество съставки, но въпреки това е евтин, което го прави достъпен за всички.
Идеята за създаването на такъв продукт идва благодарение на ранните години от живота си, които Хеман прекарва в Етиопия. На 4-годишна възраст той се премества със семейството си в Съединените щати, но когато започва да обмисля идеи за състезанието, се върща в спомените си от времето в африканската държава. Той започва да се пита дали хората, които е виждал да работят целодневно под силните слънчеви лъчи, са наясно с риска от излагането на слънце. Така взима решението да съсредоточи изследванията си върху рака на кожата.
„Исках да направя идеята си нещо, което не само е страхотно от гледна точка на науката, но и може да бъде достъпно за възможно най-много хора“, казва Хеман пред The Washington Post.
.
Младият учен се надява през следващите пет години да усъвършенства своята иновация и да създаде организация с нестопанска цел, която ще разпространява това евтино решение сред общности в нужда. Той се нуждае от сертификат от FDA, последван от временен патент за сапуна и се надява, че ще излезе на пазара до 2025 г.
дендритни клетки
2024-02-19 19:36:09 ReplyДендритните клетки са основен компонент на нервната система, играещи ключова роля в преноса на сигнали между невроните. Те разширяват дендритите си като вретена, което им позволява да получават електрически сигнали от други нервни клетки. Тази способност на дендритите да приемат и обработват информация е от съществено значение за функционирането на мозъка и за нашата способност да восприемаме и реагираме на света около нас.
дендритни клетки
2024-04-02 12:53:17 ReplyДендритните клетки са основен компонент на нервната система, които играят ключова роля в преноса на сигнали и информация в мозъка. Те имат уникални структури, наречени дендрити, които приемат сигнали от други нервни клетки. Този процес е от съществено значение за когнитивните функции, мисленето и обучението. Разбирането на функциите на дендритните клетки е от съществено значение за нашето разбиране на мозъчните процеси и развитието на нови методи за лечение на неврологични заболявания.
колко струва имунотерапия
2024-04-02 13:16:46 ReplyЦената на имунотерапията може да варира значително в зависимост от видът на лечението, стадиума и видът на рака, както и от страната, в която се извършва. Обикновено това е високо разходно лечение поради специализираната технология и иновативните методи, използвани в него. Въпреки това, за мнозина пациенти имунотерапията може да бъде надеждна и ефективна алтернатива за борба с раковите заболявания. Винаги е добре да се консултираш с лекар или специалист за повече информация относно разходите и възможностите за лечение.