15-годишният Кристиан Ивковски за любопитството към света и пътя към физиката
В това интервю 15-годишният Кристиан Ивковски, ученик в Международния френски лицей „Шарл Перо“ във Варна, ни споделя за своя интерес към физиката и стремежа си да разгадае някои от най-големите тайни на Вселената. Силното му любопитство и вдъхновение да търси отговори на неразкрити въпроси, като че ли предвещава този пламенен интерес никога да не угасне.
Освен това, на 22 октомври младият ученик бе удостоен с голямата награда на фондация „Георги Пейчинов“. В конкурса "Физиката през вековете" участват 1600 ученици от френските училища по света, а нашият български участник се справя впечатляващо, като заема първото място.
Кога се зароди твоят интерес към физиката?
От малък проявявам интерес към космоса и големите въпроси на съществуването, като например какво е животът, как се е зародила Вселената и какво всъщност представлява времето, тъй като, когато бях малък, баща ми често споделяше с мен любопитни факти и новини за научни открития. Веднъж той ми каза, че ако направиш черна дупка, голяма колкото едно яйце, може да погълне цялата земя и това наистина е вярно, тъй като тази черна дупка ще има масата на цялата земя! Това ме впечатли. Също така, с моите родителите винаги сме били фенове на фантастични филми и сигурно това също е оказало ефект върху моята представа за света.
Как протече самостоятелното изготвяне на проекта, с който спечели първо място на конкурса „Физиката през вековете“ ?
По време на проекта беше много забавно, тъй като се чувствах като истински физик – работих в лабораторията на госпожата ми по физика и химия. Но имаше и моменти, в които трябваше да работя страшно много, а и плюс това, имахме много домашни - трябваше сериозно да се подготвим за тогава предстоящите тестове и нямах време за себе си. По трудната част от конкурса беше френският, а не квантовата физика, и затова исках учителката ми да ми помага за езика.
Времето за разработка беше около 9 месеца. Почти всеки ден ходих в лабораторията и работех върху проекта.
Колко вълнуващо е за теб да знаеш, че си сред хората, които ще имат възможност да се срещнат с водещи световни физици и учени в областта на квантовата физика?
За третия въпрос искам само да кажа, че ЦЕРН не са ме поканили. По новините казах, че те са ме поканили, но те си нямат на представа, че съществувам, така че ще направя всичко което мога за да ме приемат. В ЦЕРН ще се срещна с големи учени - не само физици, но и инженери и математици, а те ще ни обяснят как работи ускорителят на частици и защо е толкова важен за бъдещето на квантовата физика. Този ускорител пресъздава условията от първите мигове на Вселената, когато тя е била изключително малка, тежка и невероятно гореща. По това време основните сили на Вселената – гравитацията, електромагнетизмът и ядрените сили – са били обединени и са действали като една. Там ще остана 8 седмици.
Защо според теб е важно младите ученици да се развиват и да постигат успехи в науката?
Според мен не е толкова важно да се интересуваш от дадена наука, колкото да се любознателен към всичко - да се интересуваш от живота, природата и необятното, от своето бъдеще и как да бъдеш по-щастлив.
Преди да преоткрия физиката, исках да стана архитект, тъй като имам много добро въображение и мога да си представям най-различни дизайни на модерни сгради.
Имаш ли си любим физик?
Любим мой физик е Пол Дирак, един от основателите на квантовата теория. Той е откривателят на антиматерията и е бил брилянтен математик. Другият ми любим физик е Стивън Хокинг. Интересното е, че намирам прилика между нас, а самият начин по които мисли, ме е вдъхновявал много пъти. Разбира се, не само физици ме вдъхновяват, ами и философи, като Марк Аврелий, от когото научих пътя на стоицизма.
За какво мечтаеш?
Мечтая за много неща, нито едно от тях не е материално. Сега се стремя да постигна вътрешен мир и спокойствие, като същевременно изграждам здравословни спортни навици. Също така, искам да се науча да извличам уроци от всичко около мен, тъй като вярвам, че един ден мога да намеря отговори на въпроси, свързани с Вселената.
Ако успея да променя перспективата си вярвам, че ще мога да преодолея всяко ограничение и да премина всеки лимит. Но нещото, за което най-много мечтая, е да открия каква е природата на времето. Времето е отговорът на унификацията на двете най-велики теории за Вселената: Квантовата теория, която обяснява много малките неща - обяснява квантовото ниво на субатомични частици, протони, бозони, които са други частици, Дължината на Планк - най малкото нещо в вселената, атомите и молекулите, а теорията на относителността големите – как се движи времето с много големи скорости и времепространсвото докато си близо до много силна гравитационна сила. Но най много теорията обяснява какво наистина е гравитацията и как тя действa.
Мечтая и да помагам на хората, на приятелите ми, и като стана голям, да купя на баща ми един голям кемпер, да обиколи света, а на майка ми модерна японска къща.