16 истории върху 16 тениски в подкрепа на жените, жертва на насилие
В насилието, ние забравяме кои сме.
Мери Маккарти
Жените отдавна са доказали, че не са слабият пол. Те могат да стоят гордо наравно с мъжете, да им помагат и да се грижат за тях. Жените са майки, баби, лели, приятелки, сестри, братовчедки, фризьорки, бизнес дами, лекари, журналисти, икономисти, адвокати, учителки…Почти всяка професия има представителки от нежния пол, във всяка къща - жена, но дали къщата е спокоен и уютен дом?
Всяка година Zonta International инициира поредица от кампании в цял свят под надслов „ZONTA SAYS NO“. От 25 ноември (Международен ден за борба с насилието над жени) до 10 декември (Международен ден за правата на човека) се провежда „16 дена активност против насилието над жени“.
Идеята на проекта е да покаже на обществото, че все още има жени и деца, които всекидневно са жертва на домашно насилие. Въпреки безспорния прогрес през годините, нивата на насилие срещу нежния пол са високи. Според статистиките в световен мащаб всяка трета жена е жертва на изнасилване, нападение или тормоз, а в България – всяка четвърта. Целта на кампаниите е да се изготвят стратегии за предотвратяването и елиминирането на този проблем.
През последните четири години Z клуб Пловдив, младежката организация на Zonta клуб – Пловдив провеждат инициативи в града. За това време те са стигнали до много хора в нужда и са успели да помогнат, което е и главната им цел.
Ние смятаме, че такъв вид посегателство, основано единствено върху различния пол, е в разрез с човешките права. То възпрепятства постигането на равноправие и задълбочава сегрегацията между жени и мъже. Ние се застъпваме за равноправието.
Тази година младежите от Z клуб Пловдив са провели няколко акции в „16 дена активност против насилието над жени“.
Акция „Простор“ се състоя на Римския стадион. Тази инициатива включва 16 тениски, на които по трогателен начин за представени съдбите на хора от 4 до 70 години, жертви на физическо или психическо насилие в България. Разказаните истории са реални, синтезирани са от Фондация „Джендър алтернативи“, имената на потърпевшите са сменени. Празните бели тениски създават чувство на призрачност, каквато е и идеята на кампанията. В другите Zonta клубове в Европа акцията се е осъществила със стари обувки, вместо тениски.
Целта на кампанията е да се обърне внимание на всички жертви на насилие у нас. Хората да се запознаят с институциите, на пострадалите да се окаже помощ и да им се вдъхне увереност, че не са сами и има начини, чрез които да се преборят с проблема.
В знак на съпричастност е организиран флашмоб с участието на The Center (младежка танцова група). Събитието е кратко танцово представление под музикален съпровод. Всички участници са носили тениски на световната кампания „Zonta SAYS NO“.
На 3 и 4 декември в пловдивския мол „Марково тепе“, младежите са гримирали жени и деца в оранжеви нюанси, както и са рисували с кана. Те също са закачали оранжеви панделки (цветът на Zonta и кампанията Zonta Says NO) и са раздавали информация, която би могла да помогне на жертвите на насилие.
На 25 ноември се е провела и кампанията във връзка с осветяването на Римския стадион в Пловдив в оранжево, както се прави по целия свят със забележителностите. В оранжево – цветът на Zonta International, са били осветени също и други големи сгради в България, като НДК и Община Бургас.
Проведени са акции в няколко от най-големите пловдивски училища, езиковите гимназии „Пловдив“ и „Иван Вазов“. В учебните заведения, с подкрепата на директорите, във всеки клас се е изчела информация, свързана с насилието и телефонните връзки, на които може да бъде оказана помощ на пострадалите. На учениците са били раздадени лентички и брошури. Подобна кампания предстои да се проведе в още 3 големи пловдивски училища.
Zonta International е международна неправителствена организация, която работи с цел подпомагане на жените по цял свят, осигуряване на тяхната защита и права. Zonta цели равенство, подобряване на социалния, професионалния и образователния статус на жените. Организацията има над 1200 клуба в 67 страни и към нея са се присъединили повече от 33 000 членове.
Zonta казва НЕ на насилието срещу жени.
Датата 25 ноември е свързана със сестрите Мирабал от Доминиканската република, която тогава била под властта на диктатора Трухильо. В държавата били извършвани масови задържания на хора, екзекуции и преследвания. Трите сестри създали движение за граждански права и свободи, борейки се за свободата на народа си. На 25 ноември 1960 г. тайната полиция им организира засада и те са жестоко убити. Това обаче подтиква хората да се вдигнат на бунт и няколко месеца по-късно диктаторът бива свален и разстрелян. Оттогава хора от различни организации отбелязват 25 ноември като ден за борба с насилието срещу жени, като датата е официално приета на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г.
Снимки: Media Cafe