25-тата експедиция замина за Южния полюс - ще изследва звуците на Антарктида
В 19 ч. на 21-ви ноември от летище София отлетя за Южния полюс 25-тата експедиция на Български антарктически институт, която ще пристигне там след няколко дни. Това е първата група, която тръгва от България с цел да открие базата след зимния сезон и да я пригоди за приемането на още няколко групи от страната, които ще я посещават до средата на месец март 2017 г.
Експедицията се състои от 10 човека - 2 жени и 8 мъже, от които 8 души обслужващ персонал на базата и 2-ма изследователи: един геодезист и една необикновена жена, който ще изследва влиянието на звуците на Антарктида върху психиката на човека. Тя се казва Татяна Асенова и е IT специалист и енергиен психолог. Целта на проекта на Таня е да запише звуците на това място, на което няма човешко влияние и под формата на неясен все още продукт, те да достигнат до градския човек. Таня смята, че звукът на тази тишина може да повлияе благотворно върху емоционалното състояние и здравето на съвременния човек.
Българската база се намира на остров Ливингстън. Място, което често се използва за изследване на влиянието на екологичните промени върху флората, фауната и почвата на тази част от света. В Антарктида над 100 държави имат бази. Тя се смята за място-лаборатория, уникална локация, „незамърсена” от цивилизования начин на живот. Възприемат Антарктида като барометър на нещата, които се случват в екологичен план в света. Например, влиянието на глобалното затопляне – ако се разстопят част от ледовете на Южния полюс, ще се повиши нивото на океаните изобщо.
Антарктида е уникална и в звуково отношение: там няма интернет, няма ги десетките видове шум, които „ в цивилизацията” пречат и влияят на човека. Целта на проекта на Таня е да запише звуците в това девствено място. Тя възнамерява да започне първо със звуци, намиращи се в диапазона между 20 и 20 000 херца, които човешкото ухо може да възприеме. Предполага, че като за фон ще се запишат и по-нискочестотните звуци. Таня ще записва звуците, които издават животните там като пингвини и тюлени, както и пукането на леда. Иска да чуе и тези на земята, които са по-ниски и не е сигурна дали ще успее да ги улови с техниката, с която разполага.
Намерението й е посредством тези звуци да ни свърже със състоянието, което е съществувало преди настъпването на цивилизацията, да ни свърже с корените ни. Таня смята, че това състояние може да достигне до нас чрез резонанса, защото всички ние имаме вибрация, на която трептим. Чрез измервания на пулса, тя също така ще изследва влиянието на звуците и върху ритъма на сърцето.
Смята да включи в изследването и влиянието върху човешките емоции, като използва метода на ТЕС (Техника за емоционална свобода). Това е първоначалният замисъл на проекта, който реализирайки на място и след това тествайки го върху хора тук, ще се доразвие и ще придобие завършен вид. Таня няма още ясна концепция за формата, под която тези звуци ще достигнат до хората, но може би ще бъдат преплетени в българската фолклорна музика.
Досега само на 4 бази - американската, английската, австралийската и немската, са записвали звуците на Антарктида и то предимно на морето, които след това са били използвани за арт проекти, но досега не е изследвано влиянието им за лечение. Нашата изследователка смята, че съвременният човек е един „разстроен инструмент”, който поради факта, че е подложен на много влияния е изгубил тоналността си. И слушайки тези звуци на тишината и девствената природа, ние ще можем по-лесно да влезем в баланс и да се „настроим”. Дори и да не успеем на 100%, със сигурност ще свирим с няколко тона по-вярно.