3 съвета за преодоляване на читателски застой
Вероятно е вие да сте читател. Правя рационално предположение, съдейки по факта, че сте кликнали на тази статия. Също вероятно вие вече осъзнавате важността на литературата над формирането ни като личности и като части от пъстро общество. Ако сте запален читател, знаете и какво е удоволствието след дълъг ден или тежка седмица, да отделиш малко време на книга. Съответно знаете и колко трудно може да бъде, когато ти се чете, но книгите просто не потръгват както трябва...
Четенето на книги е занимание като всяко друго, изисква определено състояние на духа, желание и мотивация да отделим част от времето си. Само по себе си времето не е просто тиктакане на часовник или отброяване на дни в календар. Времето е ресурс, най-ценният, с който разполагаме свободно. Част от времето ни вече е заето в други ангажименти и когато взимаме решение дали да правим това, или да се заемем с онова, ние решаваме не само как да се разсеем днес, но и какви ще бъдем утре.
Четенето е занимание, което ще направи от нашето днес по-добро утре.
На всеки се случва да изпадне в така наречения „читателски застой“. Рано или късно други ангажименти, задачи или хобита размиват ритъма, който читателят създава. Няма значение дали четете по една или пет книги в месец. Случва се понякога просто да не намирате правилната книга за четене и това да не е за период от ден-два-три, а може би месец-два-три.
Можем да изчакаме и да опитваме с различни заглавия, може да намерим ново хоби, което да занимава ума ни. За тези, които търсят друга алтернатива, ще разнищим интересни съвети как да се измъкнем от читателския застой и как да се върнем там, където се чувстваме уютно – в книгите.
В сигурни ръце
Да започнем от корените и да се обърнем към нещо познато – препрочитането на любима книга. Добър начин да четете без да ви става скучно е да четете онази любима книга, която винаги препрочитате с интерес. Възвръщате ритъма на книгите в ежедневието си и едновременно с това получавате чудесна доза от нещо любимо.
Друг път ситуацията е напълно различна и всъщност трябва да опитаме с нещо ново. Най-добрият подход е да изберем или заглавие, което отдавна чакаме да прочетем, или нещо извън зоната на комфорт. Новото и различно от познатите заглавия, автори и най-вече, жанрове, ще развали рутината, която може да се появи от четенето на твърде еднообразни заглавия, и съответно да ни доведе до неприятен читателски застой.
Маратон?
Една от любимите ми идеи, които досега не съм имала възможност да тествам, но звучи вълнуващо и като нещо, което може да се опита и безпричинно, е да прочетеш първите глави от пет книги от списъка за четене или подхванати на случаен принцип. След прочита и на петте първи глави, взимаш решение коя книга да прочетеш или пък в какъв ред да четеш книгите. Моят проблем с тази идея е, че не обичам да оставям недовършени неща и докато не завърша и петте книги, мисълта ще ме терзае и дразни. Затова и вероятно още не съм опитвала това предизвикателство, но го държа като идея, ако някой ден закъсам с решенията какво следва да прочета.
Какво друго? Докато говорим за книги и четене, ще подхвърля още няколко идеи в този дух. Опитайте да четете в друг формат, който до момента не сте изпробвали – например, ако четете много проза, опитайте с малко поезия. Слушали ли сте аудио книга досега? Четете ли достатъчно разнообразно откъм електронно и физическо издание на заглавията? Разнообразието на книгите далеч не се крие само в жанровете, а промяната винаги освежава.
Това обаче не е задължително решение на проблема. Тогава можете да се обърнете към вдъхновяща среда, вместо към произведение – понякога подходящото заглавие просто още не ви е попаднало.
Социалната медия
В момента читателските общности са така актуални. С една лесна разходка из книжната социална медия Goodreads можете да намерите вдъхновението и спокойствието, нужно за четене. Средата е предразполагаща, служи като огромен електронен каталог за книги, където не само ще откриете множество нови потенциално интересни за вас заглавия, но и можете да комуникирате с други читатели, да коментирате с тях заглавия и автори.
Само да коментирате на случаен принцип може и да не е достатъчно, затова Goodreads, както и всяка блог платформа, ви дават друга страхотна възможност да намерите читателското си вдъхновение. Как? Като пишете за книгите, които четете. Ако все още нямате, създайте и подредете прочетените дотук заглавия, оставете коментар или споделете за времето си с тях.
Писането за книгите, независимо дали са ви харесали, или не; и за книгите, които са ви повлияли, ще ви помогне да подредите мислите си и да се върнете към четенето. И моля ви, не оставяйте с впечатлението, че да пишеш блог ти създава някакво задължение. Блогът в своята същност е равен на личен дневник и доколко публичен и удобен за аудиторията ще бъде е решение, което вземате изцяло вие.
В други ситуации пък, за да се измъкнем, имаме нужда от пълно откъсване. Тишина и разнообразие от книжното ни ежедневие. В такива случаи може да се окаже, че има нужда от изкуство, което да ни вдъхнови, или приключение, което да ни умори. Във всеки случай, преборването на читателския застой е тежко занимание, особено ако сте запален читател и сте свикнали да почивате с четене.