30 двойки къдроглави пеликани отгледаха 40 малки в Природен парк “Персина”
Къдроглавите пеликани в Природен парк “Персина” отгледаха 40 малки и поставиха рекорд за района през този сезон. Годината бе изключително успешна за водоплаващите птици и техните колонии. Общо 30 двойки успяха да отгледат 40 здрави малки.
Осем двойки от новосформираната гнездова колония се сдобиха с шест пеликанчета. Птиците се намират върху наколна дървена платформа в Мъртво блато. 2020 година бе успешна и за пеликаните, гнездящи в блато Песчина. Там 22 двойки отгледаха 34 малки. Още в края на месец юли младите пеликани отлетяха, но продължават да се придържат до платформите в двете блата на остров Персин.
През 2016 година, за първи път от 60 години, бе сформирана нова гнездова колония на вида в България - в блатото Песчина. До този момент езеро Сребърна бе единственото място, където къдроглавите пеликани се размножаваха успешно. Благодарение на новата колония, тази на Мъртво блато, гнездовищата на застрашения вид в България стават общо три. И двете блата са част от поддържан резерват “Персински блата”, който се намира на острова и към него се включват още Старото блато и Дульова бара.
Грижата за гнездящите пеликани в Природен парк “Персина” включва редовен мониторинг, поддържане на водния режим на влажната зона на острова и поддръжка на дървените платформи, където пеликаните да отглеждат своите малки сезон след сезон.
Доброволци от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и служители на Природен парк “Персина” изградиха нова дървена платформа, която да замени старата. Общата площ на наколната дървена конструкция в блато Песчина е 62 кв. м. Също така бе окосено и събрано достатъчно количество тръстика, с която да бъдат покрити и трите платформи на острова.
Интересен факт е, че блатата на остров Персин привлякоха и над 200 розови пеликана, които използваха платформите само като място за почивка и нощувка.
Източник: БДЗП
Снимка: Свилен Чешмеджиев