30 години по-късно България отново е член на комитета за световното наследство на ЮНЕСКО
След 30-годишна пауза България е избрана за член на комитета за световното наследство на ЮНЕСКО. На 25 ноември с категорична подкрепа на огромно мнозинство от държавите - страни по конвенцията от 1972 г., нашата страна събра 166 гласа и се присъедини към Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО за периода от 2021 до 2025 г.
Това е най-престижният орган на ЮНЕСКО, в който участие вземат 21 държави. Изборът на България е признание за активната работа на страната по програмите на ЮНЕСКО в областта на световното културно и природно наследство. Това е резултат от неуморните усилия по издигането и събирането на подкрепа за българската кандидатура, за което основен принос имат Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО, чиято дейност се координира от МВнР и посолството ни в Париж.
Изборът беше направен по време на 23-ата сесия на генералната асамблея на държавите, която се проведе в Париж от 24 до 26 ноември. Министерството на културата коментира:
Пълноправното членство в този изключително важен орган на ЮНЕСКО позиционира високо България на международната сцена, засилвайки нейната роля и принос в съхраняването на културното и природното наследство на национално, регионално и международно ниво. Този избор препотвърждава и значението, което България отдава на ролята на културното и природното наследство като вектор за устойчивост и развитие.
В Списъка на световното наследство нашата страна поставя 10 културни и природни обекта. Това са: Мадарският конник, Боянската църква, Казанлъшката гробница, Старият Несебър, Рилският манастир, Скалните църкви в Иваново, Тракийската гробница в Свещари, Националният парк "Пирин", биосферният резерват "Сребърна" и, съвместно с други европейски държави, елементи от обекта "Старите букови гори в Европа".
През идната 2022 г. Националната комисия за ЮНЕСКО планира осъществяването на редица събития по случай 50 години от приемането на Конвенцията за световното наследство.
Снимки: БНР