Успелите

30 млн. лв. за нов далекопровод, свързващ Добруджа и Бургас

Европейският съюз ще инвестира близо 30 мил. евро в проект, който е част от т.нар. Черноморски коридор“.

Оценка на енергийните инфраструктурни проекти на България и съседните страни-членки бе извършена от Европейската комисия. Това е един от основните и най-важни приоритети на Енергийния съюз към ЕС. Днес бе взето решението да бъдат отпуснати 29.9 мил. евро в изграждането на нов далекопровод, който ще свързва Добруджа и Бургас. Той ще бъде с обща дължина от 140 км.

Далекопроводът ще има за цел да интегрира енергията от възобновяеми източници на енергийните пазари, като пренася електричество, произведено по естествен път - от слънцето и вятъра. Финансирането на този проект ще допринесе също и за увеличаване капацитета на българската енергийна мрежа, като по този начин тя ще има възможност да постигне стабилизация.

Като част от т. нар. „проект от общностен интерес“, далекопроводът е също и част от групата проекти от „Черноморския коридор“. Състои се от три електрически далекопроводни линии, които ще улеснят и подпомогнат преноса на електроенергия по протежение на Черно море от Румъния до България, както и между останалата част от Европа и Турция.

Финансовата подкрепа от страна на ЕС ще се отрази положително върху сигурността за доставките на електричество, ще спомогне за интегрирането на пазарните мощности за производство на ток от възобновяеми енергийни източници, както и ще разшири мащабите за развитие на бъдеща търговия с електричество, базирано на очакванията за увеличаване производството на енергия от вятъра в Гърция и фотоволтаична енергия в Южна България. Европейският комисар за климата и енергетиката Мигел Ариас Канете сподели:

Новият български далекопровод ще увеличи възможностите за обмен на енергия и ще позволи преноса на нова вълна от чиста енергия от Югоизточна Европа. Това е напълно в съответствие със стратегията за Енергийния съюз, чиято цел е да повиши сигурността и интегрираността на енергийните пазари, като в същото време осигурява възобновяема енергия за гражданите и предприятията.

Отпуснатите средства покриват 50% от необходимото финансиране на проекта. Главен негов изпълнител ще бъде българският системен оператор „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД. До 2022 г. се очаква далекопроводът Добруджа - Бургас да бъде въведен в експлоатация.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Татяна Стоянова

Аз съм едно морско момиче, което (по ирония на съдбата) не може да плува много добре в открито море, но със сигурност не се страхува да се нагълта със солена вода, докато се надпреварва с вълните на живота. Пиша поезия, свиря любителски на китара, обичам да се сливам с природата, както и с всяка форма на изкуството.

Оставете коментар

0 коментара