Успелите

38 години от космическия полет на Георги Иванов!

- А ти акъв искаш да станеш, когато пораснеш?“ – дежурният въпрос, който получавахме, когато бяхме деца.
- Пожарникар, лекар, ветеринар, архитект, актьор, футболист, космонавт...
- Космонавт?
- Да, космонавт.  Ще ми се да видя планетата Земя извън нея. И да покорявам Вселената.

Питали ли сте се какво е усещането да работиш в Космоса?

И какво би се случило, ако се сбъдне детската ви мечта да станете космонавт?

Малцина са онези „белязаните“ последвали детското си въображение да летят сред претрупаното със звезди небе и погледнали света отгоре, където не сe виждат никакви изкуствено създадени граници между човецитеЕдиници са онези зърнали синьо-зелената ни планета толкова малка и уязвима.

Едно от тези деца сбъдва своята мечта и се превръща в първия български космонавт – Георги Иванов. Постижение, което никога няма да бъде повторено. Момчето, което дори и в най-смелите си мечти не си е и помисляло, че един ден ще се докосне до необятния Космос.

Мечтаех да полетя от ранна възраст. С моите приятели от детството правехме хвърчила, а по-късно изработвахме модели на самолети.  На 16-ия си рожден ден направих първия си скок с парашут от самолет. И в най-смелите си мечти, аз и моите приятели, не се виждахме космонавти. Голямата ми мечта беше да стана отличен пилот и доста се потрудих за това.

38 години след първия български полет, искаме отново да ви върнем на 10 април 1979 години, когато България става 6-тата страна, изпратила човек в Космоса след СССР, САЩ, Чехословакия, Полша и ГДР. 

20.43 минути московско време на 10 април 1979 година

Цяла България е притихнала, а гагаринското "Поехали" прозвучава за екипажа на космическия кораб "Съюз 33" с командир Николай Рукавишников и първия български космонавт-изследовател на борда му - Георги Иванов. С издигането на ракетата цялата нация има усещането, че е полетяла в Космоса. Корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют 6" заради техническа неизправност. Наблюдателите преброяват над дузина проблемни ситуации, които статистически се случват в продължение на няколко полета, а тук са струпани на едно място. Някъде споменават след години, че по време на полета Рукавишников губи съзнание и космическият кораб е приземен от Георги Иванов.

"Чувстваш се лек, като перце. Можеш да се движиш без никакви усилия. Сякаш летиш като птица, макар и в кафез, защото пространството е малко!", споделя ген. Иванов.

Георги Иванов и Николай Рукавишников изпълняват един от най-сложните полети в историята, а съветски и американски астронавти са категорични, че полетът на Георги Иванов е допринесъл изключително много за развитието на космонавтиката.

Резултат с изображение за георги иванов космонавт

Връщайки се 38 години назад, в деня на полета, отново надникваме в раницата на Георги Иванов.

На борда на кораба, с който лети първият български космонавт, има шепа пръст от Плиска, връх Шипка и БузлуджаСъс себе си носи българския флаг, както и „История славянобългарска”. Специално за полета българските учени подготвят балкански кашкавал, овче сирене, печени бадеми, горски мед, конфитюр от ягоди и малини, както и лютеница. 

Със завръщането на Земята, Иванов, е посрещнат като герой на България. По улиците е всенародно веселие. Всички искат да зърнат българския герой. Няма кътче в страната, където за българина да не се говори като за светиня.

Почти 56 години след първия полет в Космоса на Юрий Гагарин, космонавтиката продължава да прогресира. Засега обаче Георги Иванов и Александър Александров остават последните български мохикани, полетели в открития Космос.

В наши дни постоянно изникват нови оферти - я за полет до Марс, я за мисия на Луната, я за някоя скоростна туристическа обиколка на Космоса. Хубаво е от време на време да си припомняме историята. Да чуваме повече за подвизите на успелите ни българи, чиито постижения оставят диря в световен аспект, а понякога остават „чужди“ за нас. Защото успехите имат силата да заразят идните поколения –  да искат, да се трудят и да сбъдват мечти!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Станимира Атанасова

Студентка в НСА "Васил Левски", специалност „Спортен коментатор“. Спортът ме плени от дете. Започнах с лека атлетика, след което волейболът спечели сърцето ми. Вярвам в силата и необятната магия на спорта. Възхищавам се на човешкия дух. Вярвам в усмивките, в многото усмивки. Харесвам различния ъгъл на живота, който ни прави човеци. Вярвам, че нищо не остава незабелязано.

Оставете коментар

0 коментара