Успелите

400 ученици с часове по приложно програмиране от тази есен

От следващата учебна година ще има часове по приложно програмиране в 19 български училища. Изучаването на тази дисциплина е свързано с въвеждането на новата професия приложен програмист в образованието.

Образователните стандарти, по които в средните училища ще се обучават новите специалисти, са разработени съвместно с бизнеса. Част от училищата са готови да предложат дуално образование, при което учениците ще трупат реален стаж във фирми и ще получават заплата за работата си в часовете по практика.

Предвидено е учениците, които ще изучават приложно програмиране в класни форми да са 400, а в извънкласни - 200. Програмите за обучение са 3-годишни и изцяло съобразени в новостите в IT сектора.

Първоначално заявилите училища, които искат да извършват обучение по специалността, са 19. По три в София, две в Пловдив и по едно във Варна, Враца, Русе, Габрово, Пазарджик , Монтана, Плевен, Сливен, Шумен, Стара Загора, Сопот, Своге, Самоков и Копривщица.

По повод въвеждането на новата професия в българското училище служебният министър на образованието Николай Денков се обърна към представителите на бизнеса с думите:

„Вие сте хората, от които очаквам да запалят децата, че това е кариера, която си струва.“

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара