45% от българите са казали „НЕ“ на найлоновите торбички
Социологическо проучване по поръчка на Министерството на околната среда и водите показва, че близо 45% от българите вече не използват найлонови торбички.
Това се дължи на въвеждането на продуктови такси за пликчетата, след което най-масовите от тях вече са изчезнали от пазара. Преди 5 години сме употребявали 1,5 милиарда найлонови торбички годишно. След въвеждането на таксите, употребата им е намаляла до около 100 броя годишно на глава от населението.
Що се отнася до Европейския съюз, той си е поставил за цел до 2019 г. броят на използваните торбички да намалее до 90 годишно на глава от населението.
Найлоновите пликчета са един от най-разпространените отпадъци. Изчислено е, че една торбичка се произвежда за 1-2 минути, използва се средно 20 минути и се разгражда между 100 и 400 години.
Като цяло все повече и повече хора започват да се обръщат към екологичния начин на живот. От министерството съобщават още, че се увеличава броят на хората, които събират разделно отпадъци.
Алтернатива на вредните за околната среда найлонови торбички, са хартиените и платнените торби за многократна употреба. Те могат да се намерят във всички големи вериги супермаркети и в голяма част от по-малките магазини в цялата страна. Така от една страна спестяваме пари, а от друга помагаме на планетата.