5 идеи за Еко Великден
Как да рециклираме отпадъците от Великден?
Подготовката за Великден 2023 вече започна. Купуването на храна и украса обаче често е в прекалени количества. Това довежда до повече отпадъци, които забравяме или не сме научени как да рециклираме.
Създаването на навик може да е освен приятно за човека, така и полезно за природата занимание. Опаковките, обелките, кутиите и изхвърлената храна след празник като Великден всъщност могат да се превърнат от проблем в решение.
Пробвайте да изпълните едно от предложенията ни за Еко Великден, а догодина то може да се превърне в традиция, която да заобичате и предадете на деца, семейство и приятели.
1. Пригответе собствени бои за яйца от хранителни отпадъци
Боядисването на яйца с натурални цветове е лесен и екологичен начин да заместите скъпите бои на химична основа. Запазете предварително обелки и остатъци от следните продукти: цвекло за червено, люспи от стар лук (кромид) за оранжево, куркума за жълто, коприва или спанак за зелено, червено зеле за синьо, боровинки за лилаво.
Начините за боядисване на яйцата са два.
Първи вариант: Затопляте вода в тенджера и сварявате всеки един от продуктите поотделно за 25 минути, яйцата за 15 минути. След това прецеждате, изсипвате оцветената вода в буркани, добавяте една чаена лъжица оцет във всеки съд и започвате да боядисвате.
Втори вариант: Добавяте в тенджера определен брой яйца заедно с хранителния продукт за необходимия цвят. Така ще сварите яйцата директно в естествения оцветител.
П.П. За да добиете по-силни цветове, вземете по-бели яйца.
2. Направете си козунак (или го купете от кварталната пекарна)
Инвестирайте парите си за козунак в местна пекарна. Там печивото ще се направи ръчно и специално за вас, а и ще подпомогнете малкия бизнес. Ако държите вие да изпечете козунак, то потърсете мляко и масло от близка млекарница, а яйца – от местен производител. В случай че козунакът не се изяде, не го изхвърляйте. Вместо това го използвайте като блат за торта или го превърнете в пържени козуначени филийки!
3. Не прекалявайте с покупките
Великденският обяд включва трапеза с ястия, които често се оказват повече от необходимите. Няма нужда да готвите толкова много, така и така преяждаме основно с яйца и козунак. Не се повлиявайте от великденските намаления и пазарувайте със списък. Така ще направите и джоба си по-екологичен.
4. Заместете купуването на украса с изработването на такава
Вместо да харчите пари за пълнеж на великденската кошница например, направете своя изкуствена трева. Съберете няколко стари вестници или опаковки от скъсани хартиени торбички и ги нарежете на лентички. Това е добра възможност за игра с децата, които след това могат да се занимаят и с оцветяването на хартията.
5. Подарявайте шоколадови фигурки, опаковани във фолио
Шоколадовите яйца или зайчета са често срещан подарък, който получавате или давате на роднините си по време на Великден. Когато купувате фигурките от шоколад, старайте се те да са обвити в алуминиево фолио. То е рециклируемо! След като изядете десерта, не забравяйте да смачкате фолиото на топче – това ще улесни обработката на опаковката.
Еко Великден? Мисията възможна!