Успелите

50 вида са възстановили популациите си в Европа през изминалата 2022 г.

50 вида са възстановили популациите си през изминалата година. Това сочи проучването Wildlife Comeback Report, поръчан от холандската неправителствена организация Rewilding Europe.

Научният труд представлява актуализация на забележителния доклад от 2013 г., който включва избрани видове бозайници и птици, показващи признаци на възстановяване по отношение на тяхното изобилие и разпространение в Европа. Почти десетилетие по-късно учените преразглеждат същия набор от видове, за да видят дали тези положителни тенденции продължават, като същевременно разширяват броя на включените видове. Представят анализи на двигателите зад възстановяването на популацията и ограниченията на растежа и обсъждат откритията в контекста на регенерацията на екосистемите и съвместното съществуване между хората и природата в Европа.  Възстановените популации са на 50 вида (24 бозайници, 25 птици и един вид влечуги). 

Тревопасните видове са се увеличили значително повече от месоядните. Повечете видове показват както увеличение на популациите, така и на ареала (територията, населявана от определен таксон). При бозайниците евразийският бобър е разширил ареала си най-много с цели 835% в сравнение с 1955 г. Относителното изобилие на избраните видове бозайници се е увеличило с между 17% от 1970 г. (евразийски лос) и над 16 000% от 1960 г. (евразийски бобър).

Сред птиците 19 от 25-те вида са разширили ареала си от 80-те години на миналия век. Увеличенията в разпространението варират от 7% за скопата до 585% за белоглавата гъска. Размерът на популациите на 25-те вида птици, обхванати в този доклад, се оценява като нараснал средно с 470%, вариращ от 34% от 2002 г. (черен щъркел) до повече от 5000% от 1960 г. (белоглава гъска).

Един бозайник и 6 вида птици, които са включени в доклада, показват свиване на ареала, което според учените не е гаранция за намаляването на популацията, но все пак трябва да бъде отбелязано с повишено внимание. 

Основен проблем при запазването на застрашените видове е човешката дейност. Незаконният лов е една от причините за масовото изчезване на видовете по света. Все по-силни и строги стават апелите на органите на реда и на екоактивистите. От друга страна климатичните промени са фактор, който не зависи пряко от човека. Те също допринасят за промяната в местообитанието, а в някои случаи могат да доведат и до смърт. Например при тюлените и пингвините.

Мониторингът трябва да бъде осъществен и разширен на някои места. Според учените той е ключът към успеха.

 

Сред успехите, посочени в доклада, са видове като европейският бизон, евразийският рис, благородният елен, белите и черни щъркели, брадатият лешояд, соколът скитник и много други.

Нека бъдем по-отговорни към животните, защото без тях и ние няма да съществуваме. 

Към днешна дата продължават и откритията на нови видове от учените. Последен пример за това са трите нови дълбоководни вида, които бяха заснети от австрийски учени. 

Летящи морски краставици, светещи бодливи морски таралежи и гигантски раци са сред новите видове, заснети за първи път в страната от екип на CSIRO, който извършва проучвания на морски паркове край западното крайбрежие на Австралия. Учените разполагат с иновативна видеосистема с примамка, проектирана от инженерно-технологичен екип на CSIRO, която може да работи без прекъсване в продължение на 36 часа на едно пускане, което позволява на учените да разберат по-добре поведението на морските видове.

Източник на информация и снимки: rewildingeurope.com, Wildlife Comeback Report

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара