65 млади астрономи изследват небесните тела с иновативна техника в Ардино
В туристическия комплекс „Белите брези“ край Ардино на 25-ти юли започна 46-тото издание на лятната изследователска школа по астрономия - това съобщи директорът на обсерваторията в Кърджали Агоп Узунбохусян. 65 млади астрономи наблюдават и изследват различни небесни тела.
Това лято млади астрономи от цялата страна имат възможността да наблюдават и заснемат на по-високо ниво, заради закупената нова апаратура. Сред модерните прибори е и цифровата астрономическа камера със серия от пет филтъра, които са важен елемент при наблюдението на астрономическите тела. За това съобщава още директорът на Астрономическата обсерватория „Славей Златев” в Кърджали Агоп Узунбохосян:
Монтирани са пет телескопа на съвременна система за насочване „GO TO” (Иди там) на астрономическата наблюдателна площадка в туристическия комплекс „Белите брези” край Ардино.
Лятната изследователска школа по астрономия и астрофизика започна в понеделник в туристическия комплекс „Белите брези” край Ардино. Тя е 46-та поред и дава възможността на младежите да се гмурнат в реалната висококачествена обстановка, в която се изследват различни небесни тела. В нея участват общо 65 ученици, студенти и професионални астрономи от различни краища на България. Теоретичните занятия се водят в общинската туристическа хижа „Белите брези”.
Програмата от теоретични занимания се ръководи от млади астрономи, дошли специално за участие в школата от български, европейски и американски астрономически обсерватории и институции. Новост са и семинарните занимания. Лектори ще бъдат млади специалисти от Софийския университет и Института по астрономия с национална астрономическа обсерватория „Рожен”, така и български астрономи от Германия, Австрия, Англия и САЩ.
Директорът на Астрономическата обсерватория в Кърджали Агоп Узунбохосян подчерта още, че телескопите регистрират светлината с помощта на астрономически цифрови камери. Това дава възможност да се изпълняват по-екзотични задачи - да се наблюдават астероиди (малките планети) в слънчевата система. Те правят и опити да проследят и транзита (преминаването) на екзопланети пред техните звезди: „екзопланети са всички онези планети, открити около други звезди в нашата Галактика“, обясни Агоп Узунбохосян.
Школата по астрономия ще продължи до 10-ти август. Вече е осигурено финансиране за следващите две години.
Агоп Узунбохусян съобщи и за още едно астрономическо събитие, което ще се случи през лятото – метеорният поток на Персеидите. Въпреки че тази година фазата на Луната не дава възможност пълноценно да се наблюдава метеорният поток „Персеиди”, това все пак ще се осъществи. Това начинание не е първо в практиката на лятната изследователска школа. Метеорният поток ще може да се наблюдава в нощното небе над България на 11 срещу 12 и на 12 срещу 13 август. То, както повечето знаят, може и да се наблюдава и с просто око, но в извънградска среда, където небето не е обременено от светлините на града - въпреки тази възможност явлението се засича доста трудно.
Традиционната лятна школа в „Белите брези” се организира от клуб „Вега” към Астрономическа обсерватория „Славей Златев” в град Кърджали. Финансова подкрепа тази и следващата година осигурява Фондация „Америка за България”, а историята на изследователската школа по астрономия започва още през лятото на 1970 г. от тридесет млади ентусиасти, ръководени от младия тогава астроном Славей Златев. Астрономическата традиция продължава и до днес.