Успелите

70 милиона лева отпуска оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж"

70 милиона лева са средствата отпуснати от Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", с които ще се осъществят няколко големи научни проекта на 11 института свързани с БАН.

Идеята е в държавата ни да се прави супернаука по проекта "Мехатроника и чисти технологии". Начинанието е поето от общо 11 университета и института на Академията на науките, част от които са Техническите университети в столицата, Габрово и Варна, а координатор на проекта е институтът по неорганична химия на БАН. 

Едно от предстоящите начинания е изграждането на център за върхови постижения. Очаква се построяването на 3 лабораторни комплекса към центъра, оборудвани с модерна апаратура от висок клас. Техните местоположения ще бъдат в квартал "Лозенец", квартал "Дървеница", а третият ще се намира в БАН. Проектът е със срок от 5 години.

За това време той трябва да се развие достатъчно, за да може след това да започне своята самостоятелна работа и издръжка в бъдещето. Научните направления, в които ще развива своята дейност са: "Мехатронни системи и технологии", "Компютърно моделиране и развитие на технологии и нови материали за инженеринг и реинженеринг", "Електронооптични, сензорни и биомехатронни системи и технологии", "чиста енергия и зелени технологии".

Вторият проект за върхови постижения - "Наследство БГ", струващ 30 милиона лева също ще бъде реализиран. Неговата целева насока е проучването на културното минало на България. В бъдеще "Наследство БГ" ще консервира паметниците на културата, ще бъдат възстановени и редица сгради, някои от тях архитектурни шедьоври. Ще бъдат изградени специални лаборатории, които ще дигитализират писменото ни наследство.

"Това е много важно, защото мастилото, с което са печатани вестниците през 19 век е силно киселинно и изгаря хартията и вестниците в момента са пред разпад. Ако искаме да запазим вестниците на Ботев, Каравелов и Раковски, трябва да се дигитализират." сподели професор Илчев. 

Ще бъде започнато и изграждане на трети център за върхови постижения. Той също ще коства 30 милиона лева от субсидията. Институтът ще бъде ръководен от Софийския университет и неговото направление ще бъде "Информатика и информационни и комуникационни технологии". 

Пари ще бъдат отделени и за старинната баня, паметник на културата, с нахождение квартал "Овча купел". Средствата отпуснати за нея са около 10% от общата сума. Очаква се финансовата подкрепа да бъде достатъчна сградата да бъде реставрирана и в нея да бъдат изградени лаборатории, които ще изследват качеството на минералната вода в комплекса. Проектът предвижда голяма част от банята да бъде превърната в спа център от Столична община. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Вълчанова

Обичам живота и се радвам на всичко, което ми поднася. Взимам с пълни шепи от него без да се замислям,защото всяко нещо, което се случва е с причина.

Оставете коментар

0 коментара