80-метрово постижение! Най-високата стена за катерене в света е проектирана от българин
В Копенхаген, Дания, беше построена най-високата стена за катерене в света, а главният архитект на това катераческо съкровище е българин - Васил Шарланов от Walltopia. Стената е с височина 80 метра и е част от планинообразната сграда Copenhill.
Дизайнът на стените беше предизвикателство, тъй като искахме да открием баланс между външен вид и функционалност - целта беше да се създаде външен вид, който да съответства на впечатляващата архитектура на сградата, като същевременно се проектира топология на стените, която предлага върховно изкачване.
Васил Шарланов
Васил Шарланов работи по Copenhill заедно със строителния архитект и местната катераческа общност, която участва активно в целия процес, като дава идеи за дизайна на стените. Със сигурност всички тези хора са преминали през различни концепции и планове, за да достигнат до своята висока цел - подходяща визия и атрактивно трасе за катерене.
Българската фирма Walltopia печели проект и започва работата си по него още през 2017 г. След три години активен труд стената днес предлага 80 метра височина и е част от фасадата на Copenhill - топлоелектрическа централа, която гори битови отпадъци и не отделя вредни газове, като междувременно снабдява столицата на Дания с енергия и топла вода.
Фасадата на електроцентралата се състои от „тухли“ и „отвори“ и това е задължително условие, с което българският екип се съобразява. Добавени са и интересни за катерене елементи - покриви, корита, пукнатини и други. Целият маршрут е разделен на 4 терена с различна сложност, но с еднаква дължина от 20 метра.
Настройването на маршрута също е дело на Walltopia. Времето в Копенхаген се оказва предизвикателно за монтажния екип, но не ги спира и днес най-високата стена за катерене в света е факт. Намира се в Копенхаген, а българските ум, сърце и душа могат да се усетят на всяка хватка.
.
Информация: Walltopia.com, Money.bg, Свободна Европа
Снимки: Walltopia.com, Google