Успелите

Akashinga: Кои са смелите жени, които бранят дивите животни в Африка?

Този текст не е за феминизъм, но ще говори за силата на жените. Не прави разлика между традиционни и необичайни професии за момичета, но показва една професия, която събира в себе си опасност, сила и геройство, облечени в женски образ. Този текст разказва истории на жени, които са преминали през изпитания, които трудно бихме осъзнали истински; водени от инстинкта си да закрилят, те предпазват и съхраняват дивия живот на Африка, прекъсвайки порочни бракониерски практики. Запознайте се с "Akashinga" - "The Brave Ones" - Смелите!

Контекст

В интервю за BBC Деймиън Мандър - основател на Akashinga, споделя, че "за 20 години популацията на слонове в Африка спада с около 30%, до голяма степен поради бракониерство. Междувременно носорозите също са мишена за печалба и за едва десет години са убити над 7000 носорога". Бракониерството е една от водещите причини за бързото редуциране на биоразнообразието в световен мащаб, не само в Африка.

Незаконният трафик на диви животни (и търгуването с техните части) е една от най-големите престъпни индустрии в света, а сред най-засегнатите видове са слон, носорог, тигър и горила, които се ловуват на практика "до изчезване". Според г-н Мандър именно тези животни биха съхранили застрашените екосистеми. Мисията е трудна, тъй като бракониерите правят всичко възможно, за да ги убият - използват оръжия, примки и дори отрова, а в мотивите за престъплението често пъти прозират бедност, глад и търсене на средства за оцеляване, което прави битката безмилостна.

На този фон през 2017 г. Деймиън Мандър - ветеран от войната в Ирак и снайперист за специални операции за австралийските отбранителни сили - основава програмата „Akashinga - Nature Protected by Women“ - единствената в света група от жени, която защитава природни резервати. 

Akashinga - The Brave Ones 

Жените Акашинга (на местния език Шона, "akashinga" означава "the brave ones", в превод на български - "смелите") са сред най-безстрашните защитници на животните. В самото начало на програмата в нея участват 16 момичета, а днес вече са над 200. Защо Akashinga? Защото се изисква смелост да се изправиш срещу въоръжен мъж, готов да убива; смелост се изисква и за да продължиш напред, когато си претърпял трудности, каквито са преживели част от жените в отряда; трябва да си смела, за да работиш "мъжка професия" и да не спираш дори когато заплашват теб и семейството ти. 

Рейнджърите са ръководени от НПО "Международна фондация за борба с бракониерството", която регулира Phundundu - парк, съхраняващ дивия живот в Зимбабве, и място, от което в миналото са се събирали ловни трофеи. Зоната предпазва от бракониери екосистемите, разположени в долината на река Замбези и обхваща 297.85 кв. км., зона, покривана само от жени! "Смелите" патрулират въоръжени в Phundundu, който граничи с 29 общности - предпоставка за чести конфликти между животни и хора. 

Подобно на други професии, опазването на природата също е доминирано от мъже. По данни на Международната фондация за борба с бракониерството (МФББ) мъжете, притежаващи тази професия, превъзхождат жените 100:1. Данните, цитирани от BBC, показват различни цифри, но тенденцията се запазва:

Въпреки че няма окончателна статистика за броя на жените, които професионално защитават дивата природа в Африка, проучване на Световния фонд за дивата природа сред 570 рейнджъри в 12 африкански страни, установи, че само 19% са жени.

Из "Meet the 'Brave Ones': The women saving Africa's wildlife"

Защо Akashinga е толкова необходима на Африка и света?

Резултатите

Akashinga съществува от 2017 г. насам и в този период постига впечатляващи резултати. При създаването си програмата започва с 16 жени-рейнджъри, днес те са над 200. И изпълняват мисията си да съхранят дивия живот успешно! Благодарение на техните усилия и отдаденост бракониерството в района намалява с 80%, което довежда и до по-бързо възстановяване на необезпокояваните животни - 350% увеличаване на дивия живот. 

Освен борбата с бракониерството овластяването на жени от селските региони на Зимбабве доказано довежда и до развиване на местните общности, с които работи МФББ. Социалният аспект на Akashinga се изразява в подобряване на здравеопазването, образованието и повишаване на процента деца, които остават в училище. Дейността на програмата косвено довежда до по-дълга продължителност на живота, намаляване болестите и бедността, семейно планиране, намаляване на броя жени, жертва на изнасилване, и сексуални посегателства. Всичко това благодарение на една програма, която дава на жените закрила, възможност за развитие и постоянен доход!

Смелите

Искам да прекарам целия си живот тук на тази работа, да арестувам бракониери и да защитавам животни.

Кели Лай Чигумбура в интервю за BBC

Кели Лай Чигумбура е на 17 години, когато е изнасилена близо до дома си, разположен в долината Замбези. Месеци по-късно момичето разбира, че е бременна от своя изнасилвач. Tя напуска училище и изоставя мечтата си да стане медицинска сестра. Кели Чигумбура остава сама, без работа, пари и цели. Според местното население, ако една майка няма ресурси, с които да се грижи за детето си, то се дава на родителите на бащата. И така Кели губи дъщеря си без право да я вижда. 

3 години по-късно Кели е вече на 20 години. Един ден селският кмет ѝ споделя, че австралиец на име Деймиън Мандър търси жени, които да станат наблюдатели на дивата природа. Ако бъде избрана, тя ще отговаря за патрулирането и опазването на близкия парк за дива природа Phundundu: 297.85 кв. км. бивша зона за лов на трофеи, дом на около 11 000 слона.

Тя приема възможността. Преминава през тридневно изпитание във военен стил, след което е поканена да стане част от новите сили. Мандър приканва всички 16 жени - много от които също са срещали насилие - да измислят име на отряда си, те се спират на "Akashinga", което на техния език означава "Смелите". След като има работа и сигурност, Кели става по-уверена и получава шанс да си върне попечителството над дъщеря си.

Начинът, по който обичам децата си, е същият, по който обичам дивата природа и това ми помогна да създам силна връзка с животните. Дамите от Акашинга просто живеят като семейство с дивата природа. Имаме майчинско, грижовно сърце.

Петронела Чугумбура, в интервю за Elle

Петронела споделя, че "Смелите" ѝ дават по-добър живот. Благодарение на работата си тя изхранва децата си и плаща за обучението им, има шофьорска книжка (което е рядкост за жените в Африка) и изгражда голяма къща за семейството си. В разказа на Петронела се усеща смелостта, с която се изправя ежедневно срещу въоръжени бракониери, които използват цианид и убиват хиляда животни за няколко минути. В думите ѝ се чувства и любов към природата - обич, която я кара да арестува дори и член на собственото си семейство. "Животните не могат да говорят, но аз мога да се изправя, за да спася живота им!"

Преди беше общоприето, че рейнджърът винаги е мъж, но след въвеждането на програмата Акашинга исках да докажа, че никоя работа не е предназначена само за мъже. В началото моята общност не можеше да повярва, че една жена може да бъде рейнджър. Но небето е границата, а жените могат да бъдат и рейнджъри!

Ниярадзо Ауксилия Хото, в интервю за Elle

В детството си Ниярадзо Ауксилия Хото напуска училище, но след като се включва в "Смелите", завършва образованието си и в момента, с отличие, следва бакалавърска степен в областта на природните науки, дивата природа и екологията. В началото животните се страхували от жените-рейнджъри, защото историята ги е научила, че хората могат само да стрелят по тях; но с течение на времето, те се чувстват по-спокойни и вече е на лице силната връзка между Akashinga и обитателите на Phundundu.

- Какво е необходимо на Зимбабве?

- Създаване на повече земеделски проекти за членовете на общността, така че хората да могат да издържат семействата си, да бъдат заети и да не се налага да губят времето си в лов!

Общото в трите истории на жените-рейнджъри, които разгледахме, е любовта към природата! Но не познатата ни - обичам разходки в гората и снимки до природни забележителности (в което няма нищо лошо, всъщност). Тук любовта е друга и прелива в силно желание да остане дива природа и за следващите поколения, след нас.

Още по времето на първите си обучения жените Akashinga разбират, че бракониерите биха направили всичко за своя трофей, че биха отнели човешки живот заедно с този на трофея. Често пъти момичетата говорят за обитателите на парка като за свое семейство. Бранят ги сякаш бранят собственото си семейство и изпитват болка, когато загубят животно. Изпитват удовлетвореност, когато арестуват бракониер и спасят живот. Понякога с цената на своя.

Жени като тези могат да променят всичко!

Деймиън Мандър, интервю за National Geographic

Информация и снимки: bbc.com, nationalgeographic.com, elle.com, iapf.org

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара