COVID-19 се разпространява, Земята се лекува. Вредните газове във въздуха намалиха стойностите си
Според различни източници в много от големите градове в света се наблюдава спад в емисиите на вредни газове.
Азотен диоксид
Европейската космическа агенция (ESA) съобщи, че нивата на азотен диоксид над Европа са намалели вследствие на масовата изолация на населението и ограничаването на пътуванията. Данните, подадени от сателита "Сентинъл-5", ни показват значително намаление на газа над Мадрид, Милано, Барселона, Париж и Рим.
Учени от Нидерландския институт по метеорология сравняват данни от март миналата година с информацията от тази година. След проучването ясно се вижда положителната промяна. Хенк Ескес коментира:
Концентрацията на азотен диоксид във въздуха може да се променя ежедневно заради промените в климата. Не може да се правят заключения, базирани на само един ден. Затова сравнихме данните за период от 10 дни, които показват резултата от намалената човешка дейност.
Азотният диоксид се отделя при горенето на горивата. Като основни замърсители могат да се посочат автомобилите, електроцентралите и различните индустриални производства. Една от мерките в борбата с COVID-19 ограничи работата и движението на хората, което веднага се отрази на околната среда.
Въглероден моноксид и въглероден диоксид
Тези вредни газове, които пък затоплят атмосферата, също са намалели драстично според изследователите в университета "Колумбия". Според проучването им трафикът в Ню Йорк е намалял с около 35%, което веднага дава като резултат по-чист въздух.
Пред BBC проф. Рошин Комейн споделя:
В Ню Йорк по принцип има изключително високи стойности на въглероден моноксид за последната година и половина. Това в момента е най-чистият въздух, който някога съм виждала. Това е по-малко от половината, което стандартно виждаме през март.
Спад в емисиите на парникови газове се наблюдава и в Китай, където използването на енергия също е намаляло с около 25%. На видеото ще забележим, че след като населението на Китай продължава нормалния си начин на живот след кризата от COVID-19, нивата на вредни газове отново се покачват.
В България също забелязваме и дишаме по-чист въздух. През месец януари София е била на 15-то място сред най-замърсените европейски градове, а към средата на месец март - вече се доближаваме до стотната позиция.
Милиони хора намериха сили да подкрепят и "Часът на Земята" и изключиха светлините в домовете си на 28 март, цели нации излизат на терасите си всяка вечер, за да почетат медиците, които се борят денонощно за човешки животи, доброволчеството процъфтява, а у хората има повече топлина и емпатия, все едно е Коледа.
Цифрите и статистическите данни, с които започнахме в началото, са изключително важни, но не са нашият фокус тук. Това, което искам да споделя с вас, е, че Земята се лекува, поема въздух. Иска ми се да вярвам, че след като всичко отмине, хората ще се замислят за това в какъв свят искат да живеят и ще предприемат действия. Иска ми се да вярвам, че единството, което постигаме сега, би изглеждало малко по-възможно и за други цели, като да се грижим отговорно за света, в който живеем, да помагаме по-често, да сме заедно по-често.
Понякога се замисляме за глобални проблеми едва след като се случи нещо лошо. В случая COVID-19 ни "прибра" вкъщи, за да ни покаже колко по-чист може да бъде въздухът ни. На нас ни остава да съхраним чистата атмосфера и да я пазим в бъдеще.
Автори: Нина Ружина и Йоанна Костова