Creative Europe с програма за подкрепа на културните и творческите организации след пандемията
След пандемията творческият живот у нас не е същият. Артистите и създателите на съдържание имат нужда от помощ, която могат да открият в Creative Europe - програма на Европейския съюз, подкрепяща културния, творческия и аудиовизуалния сектор. Бюджетът за периода 2021- 2027 г. е 2,44 милиарда евро, с които ще бъдат финансирани проекти с цел достигане до нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепването на капацитета на културните и творческите организации.
За да могат всички желаещи да се включат по-лесно в програмата, екипът на офис „Култура“ към Creative Europe Desk - България стартира серия от информационни срещи, целящи да отговорят на най-често задаваните въпроси, свързани с кандидатстването и възможностите за подпомагане.
На 18 февруари (петък) екипът на офис „Култура“ към Creative Europe Desk - България организира първото за годината виртуално информационно събитие, на което ще бъдат представени работните програми на Creative Europe и Национален фонд „Култура“ за 2022 година.
В онлайн събитието участие ще вземат Десислава Панчева (офис „Култура“ към Creative Europe Desk - България) и Радослава Кънева (Национален фонд „Култура“), както и бенефициенти по двете програми - Димитър Узунов (Арте Урбана Колектив, Павлинка Трифонова (Държавен куклен театър - Видин) и Надежда Георгиева (Sito Studio), които ще разкажат от първо лице за опита си и ще споделят добри практики.
„Основната цел на подпрограма „Култура“ на Creative Europe е да работи в посока опазването, развитието и популяризацията на европейското културно и езиково многообразие и наследство, както и да повишава конкурентоспособността на културните и творчески сектори.” - коментира Десислава Панчева, ръководител на офис „Култура“ към Creative Europe Desk - България.
„Вярвам, че програмата може да бъде полезна за широк спектър културни и творчески организации и се надявам да виждаме все повече нови участници в нея. Ресурсите са налични, както и професионалната помощ, която аз и колегите ми предоставяме на заинтересованите страни.”
Със своите три подпрограми – „Култура“, „МЕДИА“ и "Междусекторно направление", Creative Europe предоставя множество финансови инструменти и възможности за реализиране на проекти за артистичното и културното сътрудничество на международно ниво. Едно от най-важните нововъведения е интегрираната схема за мобилност на артисти и професионалисти, ангажирани в културния и творчески сектор, в продължение на успешния пилот i-Portunus.
По време на онлайн срещата, която е първата от поредицата планирани за 2022 г. информационни дни и обучения, ще бъдат дадени отговори на някои от най-често задаваните въпроси и ще бъдат представени добри практики и проекти, реализирани в рамките на програмата. Допълнителна информация можете да откриете на уебсайта на Creative Europe.