Успелите

Free Sofia Tour на 10 години: Тук сме, защото имаме кауза! (Част 1)

На 13 август Free Sofia Tour навърши 10 години! От една-единствена обиколка с един-едничък гост порасна стройна организация с множество гидове и турове, с "музей, театър и училище", с много любов за София, Пловдив и цяла България. Повече за проектите, екипа и каузата на Сдружение 365 разказват двама от неговите ръководители - Стефан Огнянов и Томислав Рашков.

Какво е за вас Free Sofia Tour? 

Томислав: За мен Free Sofia Tour е голямо предизвикателство, защото винаги когато изляза на Съдебната палата с табелката на проекта, се вълнувам еднакво силно. Всеки път усещането е различно и неповторимо. Запознаваш се с уникални хора от всяко кътче на планетата. Мисля, че Free Sofia Tour е страхотен проект, който дава видимост на богатата ни история пред света. 

Стефан: За мен Free Sofia Tour е хоби, което с течение на времето се превърна в кауза - да разкриваме красотата, историята и многопластовата култура на нашия град и на нашата страна пред света. 

Какво си спомняте от първия си тур?

Томислав: Имах голяма група и си спомням, че много крещях. Всички колеги около мен се оглеждаха откъде идват тези писъци. Още не успявах да контролирам гласа си и със сигурност ме чуваха не само гостите на тура, но и всички наоколо по барчетата, кафенетата и пейките.

Даже един уличен музикант ми каза "Абе, ей, момче! Ти ставаш за много добър викач! Вземи си някакво стадо и викай след него!". Беше супер емоция.

Предупредих и гостите си, че това е първият ми тур, с надеждата да са по-толерантни. Всъщност това се оказа добра стратегия и на следващите няколко тура я повторих, за да се успокоя. 

Стефан: Моят първи тур беше през април 2012 година, така че нямам много ясни спомени. Тогава бях свръхконцентриран и си мислех само как да се представя добре. Впоследствие ми върнаха обратна връзка, че съм гледал твърде сериозно през цялото време. 

Имали ли сте гост на тура, за когото си спомняте и до днес?

Стефан: Преди години ни потърсиха от Посолството на САЩ, за да направим обиколка за трима американски сенатори, сред които Джон Маккейн, който тогава вече беше участвал като републикански кандидат в президентските избори срещу Обама през 2008 година. Това беше интересен опит за мен, защото доста непринудено си говорихме с тези трима господа сенатори, от които зависят страшно много неща по света.

Интересно е да установиш контакт като равен с равен с такъв човек и да видиш, че отсреща имаш същество от плът и кръв. Много ме впечатли колко бяха начетени и тримата - особено Джон Маккейн по отношение на българската история. Той ми задаваше въпроси, които нямах намерение да включвам в беседата. Например кой е цар Самуил и какво се е случило с него. 

Имате ли любима история, личност или място, които да представите пред гостите?

Томислав: За мен Площадът на толерантността е любимата спирка, тъй като е най-емоционална.

Има хора, които често плачат, разчувстват се или пък си дават сметка, че толерантността не е просто дума в речника, която употребяваме, за да олицетворим дадена ситуация, а най-вече зависи от действията, които проявяваме в критична ситуация, като при спасяването на българските евреи. Самият факт, че имаме четири храма на четири различни религиозни общности, построени толкова близо един до друг, е особено впечатляващ за гостите ни.

Това е повратна точка в тура, защото след тази история самата обиколка придобива много по-голяма степен на доверие и емоционална свързаност.

Стефан: Моята любима история е последната, която споделям до храм-паметника "Св. Александър Невски". Там разказвам как България приема християнската вяра, приобщавайки се към по-голямата европейска култура и цивилизация. После обвързвам това с кирилицата като християнската писменост на България, описвам нейното създаване и подчертавам това като наш културен принос към света.

Какво отличава Free Sofia Tour от други подобни обиколки в Европа и света?

Томислав: Едно от отличителните неща е нагласата на самите посетители, преди да започне турът. По наши наблюдения повечето пътешественици из София и Пловдив не идват тук с прекалено голяма начетеност и предварителна информация за това какво представлява България. По-скоро идват тук, подбудени от факта, че им се открива възможност да посетят страна в Източна Европа, за която не са чували много и цените не са много високи. Тук могат да си прекарат три дни, потапяйки се в една нова атмосфера.

Много хора, когато дойдат тук и им зададем първия въпрос: "На колко години смятате, че е София или Пловдив?", те имат различни догадки, но рядко дават точен отговор. Оттам насетне турът надгражда от база нулеви очаквания до момента, в който, завършвайки обиколката, хората остават много приятно изненадани или дори стигат до момент на влюбване в обстановката и в града. Ако отидеш на тур в Прага, Париж или по-голям европейски град, обикновено имаш очаквания и знаеш поне малко за историята на този град. Тук, у нас, започваш да градиш впечатленията си от нулата и това ни дава голяма сила да влияем. 

Стефан: Аз бих добавил още един аспект, който ни отличава. На много от местата и обиколките, които съм посещавал, самите екскурзоводи също са чужденци. В това, естествено, няма нищо лошо, но разликата при нас е, че всички хора са местни. Без да звуча ни най-малко шовинистично, смятам, че това ни позволява много по-ясно и пълно да разкрием пред хората нашата култура, нашия начин на мислене и какво означава да си софиянец, пловдивчанин, българин като цяло. Според мен какъвто и да си, да речем, американец, емигрирал в Берлин и живял там пет години, няма как да познаваш толкова добре нито града, нито берлинската култура или германския начин на мислене, колкото местните. 


Следва продължение...

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Димитър Димитров

Обикновен разказвач на необикновени истории.

Оставете коментар

0 коментара