Free Sofia Tour на 10 години: Тук сме, защото имаме кауза! (Част 1)
На 13 август Free Sofia Tour навърши 10 години! От една-единствена обиколка с един-едничък гост порасна стройна организация с множество гидове и турове, с "музей, театър и училище", с много любов за София, Пловдив и цяла България. Повече за проектите, екипа и каузата на Сдружение 365 разказват двама от неговите ръководители - Стефан Огнянов и Томислав Рашков.
Какво е за вас Free Sofia Tour?
Томислав: За мен Free Sofia Tour е голямо предизвикателство, защото винаги когато изляза на Съдебната палата с табелката на проекта, се вълнувам еднакво силно. Всеки път усещането е различно и неповторимо. Запознаваш се с уникални хора от всяко кътче на планетата. Мисля, че Free Sofia Tour е страхотен проект, който дава видимост на богатата ни история пред света.
Стефан: За мен Free Sofia Tour е хоби, което с течение на времето се превърна в кауза - да разкриваме красотата, историята и многопластовата култура на нашия град и на нашата страна пред света.
Какво си спомняте от първия си тур?
Томислав: Имах голяма група и си спомням, че много крещях. Всички колеги около мен се оглеждаха откъде идват тези писъци. Още не успявах да контролирам гласа си и със сигурност ме чуваха не само гостите на тура, но и всички наоколо по барчетата, кафенетата и пейките.
Даже един уличен музикант ми каза "Абе, ей, момче! Ти ставаш за много добър викач! Вземи си някакво стадо и викай след него!". Беше супер емоция.
Предупредих и гостите си, че това е първият ми тур, с надеждата да са по-толерантни. Всъщност това се оказа добра стратегия и на следващите няколко тура я повторих, за да се успокоя.
Стефан: Моят първи тур беше през април 2012 година, така че нямам много ясни спомени. Тогава бях свръхконцентриран и си мислех само как да се представя добре. Впоследствие ми върнаха обратна връзка, че съм гледал твърде сериозно през цялото време.
Имали ли сте гост на тура, за когото си спомняте и до днес?
Стефан: Преди години ни потърсиха от Посолството на САЩ, за да направим обиколка за трима американски сенатори, сред които Джон Маккейн, който тогава вече беше участвал като републикански кандидат в президентските избори срещу Обама през 2008 година. Това беше интересен опит за мен, защото доста непринудено си говорихме с тези трима господа сенатори, от които зависят страшно много неща по света.
Интересно е да установиш контакт като равен с равен с такъв човек и да видиш, че отсреща имаш същество от плът и кръв. Много ме впечатли колко бяха начетени и тримата - особено Джон Маккейн по отношение на българската история. Той ми задаваше въпроси, които нямах намерение да включвам в беседата. Например кой е цар Самуил и какво се е случило с него.
Имате ли любима история, личност или място, които да представите пред гостите?
Томислав: За мен Площадът на толерантността е любимата спирка, тъй като е най-емоционална.
Има хора, които често плачат, разчувстват се или пък си дават сметка, че толерантността не е просто дума в речника, която употребяваме, за да олицетворим дадена ситуация, а най-вече зависи от действията, които проявяваме в критична ситуация, като при спасяването на българските евреи. Самият факт, че имаме четири храма на четири различни религиозни общности, построени толкова близо един до друг, е особено впечатляващ за гостите ни.
Това е повратна точка в тура, защото след тази история самата обиколка придобива много по-голяма степен на доверие и емоционална свързаност.
Стефан: Моята любима история е последната, която споделям до храм-паметника "Св. Александър Невски". Там разказвам как България приема християнската вяра, приобщавайки се към по-голямата европейска култура и цивилизация. После обвързвам това с кирилицата като християнската писменост на България, описвам нейното създаване и подчертавам това като наш културен принос към света.
Какво отличава Free Sofia Tour от други подобни обиколки в Европа и света?
Томислав: Едно от отличителните неща е нагласата на самите посетители, преди да започне турът. По наши наблюдения повечето пътешественици из София и Пловдив не идват тук с прекалено голяма начетеност и предварителна информация за това какво представлява България. По-скоро идват тук, подбудени от факта, че им се открива възможност да посетят страна в Източна Европа, за която не са чували много и цените не са много високи. Тук могат да си прекарат три дни, потапяйки се в една нова атмосфера.
Много хора, когато дойдат тук и им зададем първия въпрос: "На колко години смятате, че е София или Пловдив?", те имат различни догадки, но рядко дават точен отговор. Оттам насетне турът надгражда от база нулеви очаквания до момента, в който, завършвайки обиколката, хората остават много приятно изненадани или дори стигат до момент на влюбване в обстановката и в града. Ако отидеш на тур в Прага, Париж или по-голям европейски град, обикновено имаш очаквания и знаеш поне малко за историята на този град. Тук, у нас, започваш да градиш впечатленията си от нулата и това ни дава голяма сила да влияем.
Стефан: Аз бих добавил още един аспект, който ни отличава. На много от местата и обиколките, които съм посещавал, самите екскурзоводи също са чужденци. В това, естествено, няма нищо лошо, но разликата при нас е, че всички хора са местни. Без да звуча ни най-малко шовинистично, смятам, че това ни позволява много по-ясно и пълно да разкрием пред хората нашата култура, нашия начин на мислене и какво означава да си софиянец, пловдивчанин, българин като цяло. Според мен какъвто и да си, да речем, американец, емигрирал в Берлин и живял там пет години, няма как да познаваш толкова добре нито града, нито берлинската култура или германския начин на мислене, колкото местните.
Следва продължение...