Успелите

Google ще финансира два български проекта - честито на Тук-Там и Заслушай се!

Google обяви, че ще подкрепи сдружение „Тук-Там“ и фондация „Заслушай се“ чрез програмата Google.org Impact Challenge. Българските проекти са избрани заедно с още 11 организации от общо 11 държави от Централна и Източна Европа. Всички те ще получат общо 2 млн. евро за реализация на идеите си.

За финансиране и подкрепа от програмата са кандидатствали 850 организации. Основното им ядро е съставено от предложения за насърчаване на дигитализацията като част от икономическото възстановяване. Спрямо определени критерии се очаква българските представители да получат между 50 и 250 хил. евро. Сред одобрените от инициативата страни са: България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. 

Целта на Google.org Impact Challenge е да подпомогне проекти, които поставят цифровото включване в основата на икономическото възстановяване. От технологичния гигант дават възможност на организации с нестопанска цел и академични институции с благотворителни инициативи, използващи технологии и иновации, да помогнат на хората да придобият нови умения за в бъдеще.

Българските проекти на „Тук-Там“ и „Заслушай се“ ще работят за подобрение на постигнатото до момента. Екипът на „Тук-Там“ ще насочи финансирането за създаване на Brain Gain мрежа с цел надграждане на сегашната им платформата. Мрежата ще събере под едно крило ученици, студенти и ментори от всяка точка на света с различен опит във сферите си.

От сдружение „Тук-Там“ работят за улесняване на връзката между българите, живеещи в България и чужбина, от 2008 насам, когато Христо Бояджиев стартира идеята с помощта на още 6 души със сходни на неговите виждания. От тогава до сега организацията е реализирала над 300 събития, събрала е повече от 150 доброволци и е достигнала до близо половин милион души.

Неправителствената организацията се ангажира да предоставя информация, менторство и стипендии в три направления – образование, професионално развитие и изграждане на общности. Проектът е подсигурил над 220 хил. лв. в стипендии за българи, които учат в чужбина и се връщат след това в България. Помагат на над 17 000 души в избора на професия, а всяка година над 100 000 души търсят информация в сайта им.

Екипът на „Заслушай се“ също планува да продължи своята мисия за осигуряване на равнопоставеност на глухите хора чрез ефективни практики за овластяване и образование. Те получават одобрението на Google с проекта си за нова магистърска програма, включваща международен обмен и дигитални иновации.

От 2014 г. насам фондацията се бори за правата на глухите хора в България чрез различни проекти, свързани с образование, менторство и бизнес. В началото на 2021 г. общността празнува голяма победа с приемането на новия Закон за българския жестов език, който признава езика на глухите за естествен самостоятелен език и премахва ограниченията при общуването на глухите и сляпо-глухите лица и при използването и достъпа до информация чрез българския жестов език.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара