Innovation Explorer 2019: Какви са границите на човешкия и технологичния потенциал?
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации – Innovation Explorer 2019. Ще се дискутира светкавичното развитие на технологиите и техният ефект.
Днешното време вече притиска човека до стената и определя два типа хора: технологични песимисти и технологични оптимисти. Изобретателите хиперболизират тяхната революционност, а обществото няма как да предскаже дългосрочните им ефекти. Тъй като новите технологии са доста непредвидими и неразбираеми, иноваторите трябва да жонглират с предпазливостта и ентусиазма.
Тази година лекторите са напълно различни и се очертава една много вълнуваща и интересна среща. Нека ви представим част от тях – топ шпионинът на ЦРУ – Робърт Беър, илюзионистът – Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд – Стивън Томас, креативният директор на BBC – Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингх от Станфорд и много други. Те ще се борят с отговора на един единствен въпрос, който обаче ще бъде поставен по два различни начина: "Какъв е пределът на човешкия потенциал?" и "Какъв е пределът на технологичния потенциал?".
Това не е всичко - ще се обсъдят какви са границите на технологиите и иновациите и какви са границите на възможностите при хората, които ги създават. Наистина любопитно, не мислите ли? Тогава продължаваме нататък. Модератори на събитието са някои от най-интригуващите журналисти, като Светослав Иванов от БТВ, Ирина Недева от БНР и Зак Брустик от ABG. Те ще търсят отговор на въпроса –"Хуманни и рационални ли са решенията ни за бъдещето?".
В “Black Mirror” ще можете да проследите дискусията на живо:
- Как избира самоуправляващата се кола, дали да удари възрастна жена или дете на пътя, ако няма друг изход?
- Може ли пейсмейкърът ви да бъде хакнат?
- Ако имате бионична ръка, тя ще ви служи ли вярно?
- Пристрастени ли сме към екраните и има ли лек за това?
- Дали блокчейн технологиите ще бъдат разбрани и приложими в скоро време масово?
- Можете ли да принтирате органите си?
- Хуманен ли е изкуственият интелект?
Въпросите са повече от отговорите, но дискусията ще даде повече от един отговор – тя е осмисляне на света и бъдещия му дизайн, който създаваме. Както Ювал Ноа Харари казва в последната си книга “21 уроци за 21 век”
Никой от нас не знае каква е крайната цел на интелекта и съзнанието.
Но можем само да се надяваме, че тя ще бъде добра.
Innovation Starter и Капитал споделят:
А ние, разбира се, от агенцията за иновации Innovation Starter и Капитал, сме технологични оптимисти.
За повече информация, следи събитието.