JAMBA: Вие сте началото на промяната, защото подкрепата е първата стъпка към новото утре!
Те са Йоана Колева и Ива Цолова и заедно създават JAMBA – неправителствена организация за подготовка и подбор с цел професионална реализация на хора с увреждания в България.
Срещата на Йоана с история на жена с увреждания я довежда до идеята. Започва да търси място, което ги обединява, а липсата на такова я подтиква да вземе решението за създаването на JAMBА – платформа, която свързва бизнеса и хората с увреждания и взима предвид техните различни възможности в някои сфери. Опитът ѝ във фонндация „Заслушай се“ и запознанствата ѝ там и помагат да осъществи проекта JAMBA.
Ива Цолова е другото лице зад платформата. Нейната история много прилича на тази на Йоана. Преди две години тя захваща подобна идея заедно със свой приятел, но я замразява. Малко след което съдбата среща двете момичета във Фондация “Заслушай се”. Оказва се, заедно са перфектният екип – почти винаги са на една вълна и споделят общи идеи и амбиции.
Още при първият път, в който изрекохме на глас J-A-M-B-A (означава “опора” от старолатински), разбрахме, че ние сме JAMBA.
Двете заедно намират партньор в лицето на Антон Гавраилов, който ръководи IT проекти.
„За наше щастие, Тони веднага прегърна идеята да бъде част от JAMBA, така станахме трима.”
И така, срещаме ви с JAMBA, които не спират да се борят и да показват, че хората с увреждания не са по-малко способни.
Защо създадохте JAMBA и каква е нуждата от подобна платформа в Бълария?
Нуждата я виждаш едва когато имаш очите да я видиш!
В България има около 500 хиляди регистрирани души с намалена работоспособност или степен на увреждане според данни на НСИ за 2011 година и още около 300 хиляди, които не са регистрирани, по една или друга причина. Всеки от тях има право да му бъде даден шанс за развитие на потенциал, а защо не и на кариера!
Трудовата заетост на хората с увреждания е национален приоритет, който изисква постоянно политическо и обществено внимание, както и максимална степен на координация на политиките, отнасящи се до нея. За съжаление към момента в България и на Балканите не съществува специализирана институция или организация, която да подпомага процеса за намиране на работа за хора с увреждания, активно да повишава нивото на тяхната квалификация и впоследствие да спомага комуникацията и диалога между компанията и конкретния кадър.
По данни на Агенцията по заетост /АЗ/ през 2010 г. едва 10% от активно търсилите работа хора с увреждания са заети в различни сфери на обществения живот, което е изключително нисък процент.
Винаги съм казвала, че всеки е силен в нещо и трябва да му се даде шанс!
Това е и смисъла на JAMBA - “Шанс за кариера на всеки."
Има ли друг международен еквивалент на вашата организация?
В световен план съществуват подобни платформи в почти всички развити държави. С някои от тях дори установихме партньорства и получихме ценно know-how. Оказва се, че не само в нашата социална система има такива високи бариери за кариерно развитие на хората с увреждания. Разликата е, че в развитите държави са намерили успешен бизнес модел, който улеснява наемането и понижава бариерите за навлизане на пазара на труда от много по-висок процент хора с увреждания.
Докъде се простират вашите възможности и с какво можете всъщност да помогнете на хората с увреждания при тяхната професионална реализация?
В момента сме насочили усилията си в развиването на модул, който нарекохме “Mixer”. В него ще обучаваме кадри, които имат желание за развиване на допълнителни умения, както и на професионална квалификация. Разбира се, за целта търсим начини за осигуряване на стипендии, които ще позволят безплатно обучение на повече хора с увреждания.
Голям успех за нас ще бъдат първите обучени кадри в сферата на информационните технологии. Много скоро ще разберете коя софтуерна академия е партньор на JAMBA в това амбициозно начинание.
Колко е тежък сблъсъкът с дискриминацията и какво ви кара да продължавате напред?
Това е много сериозна и широка тема. Интересното, което забелязваме и което искаме да променим е, че когато попиташ работодател дали би наел такъв човек, той почти винаги казва “Да!”. И това не са само приказки, вече имаме много такива случаи.
Въпросът е, защо тези работодатели никога преди не са се замисляли за правото на шанс, за нуждата и безизходицата на тези хора. А уж е много логично, че един незрящ човек може да бъде отличен сътрудник в колцентър, или пък човек в инвалидна количка да работи като IT специалист на адаптирано работно място или от вкъщи. Примерите са безкрайно много. Глухите например са отлични бармани и професионални готвачи.
Наскоро в сутрешния блок на Нова телевизия беше поканено незрящо момиче с диплома за завършено висше образование по музикална педагогика, на което отказват работа. Колко такива случаи имате и идват ли при вас хора, които вече са опитали да се справят сами с търсенето на професионална реализация?
Именно заради тези случаи си заслужават всички усилия.
Десетки хора ни писаха, всеки ден получаваме писма във фейсбук и на имейл. Регистрираните се увеличават, хората виждат надежда в това което правим и наш дълг е да не ги разочароваме.
Искрено вярваме, че много работодатели ще наемат най-подходящите за тях JAMBA ГЕРОИ (така ги наричаме).
Има ли хора, на които искате, но просто не можете да помогнете и какво е решението ви в такива случаи?
За първи път се сблъскваме с проблем при намиране на работа за едно момиче от Монтана. Тя е с детска церебрална парализа, млада и мотивирана. В малките градове предизвикателството е по-голямо, но вярваме и няма да се откажем докато не помогнем, както на нея, така и на всеки, който има желание да бъде част от обществения и социален живот.
Привличате вниманието на UNICEF. Сътрудничите ли с други подобни организации, за да помогнете на повече хора?
Имахме късмет JAMBA да бъде представена от младежките делегати на България към ООН. Ива и Александра, представиха JAMBA на събитие по време на работната си визита в Ню Йорк за 55-тата комисия за икономическо и социално развитие на ООН. Получихме поздравителен имейл от UNICEF, адресиран до Ива, в който ни предлагат подкрепа в рамките на Глобалното партньорство за деца с увреждания.
Какъв е съветът ви към работодателите, които се страхуват по една или друга причина да наемат човек с увреждания?
В България има закони, които притесняват някои работодатели, за щастие нашия бизнес модел е изграден така, че и двете страни да се чувстват спокойни и подкрепени.
Резултатите от проучването на НСИ от 2011 година, данните показват, че работодатели, които вече са наели хора с увреждания, дори ги предпочитат. Причината, която те посочват е, че хората с увреждания са много по-мотивирани от останалите служители, оценяват шанса, който им се дава и се стараят да дават максимум усилия.
Нашето послание към тях е “Бъдете смели и дайте шанс!
Послания към нашите читатели?
За нас е чест да се обърнем към всички вас, млади, успели, амбициозни, българи!
Вие сте началото на промяната, защото подкрепата е първата стъпка към новото УТРЕ!
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.