Успелите

Mладежките ни делегати в ООН: Нека градим България на нашите мечти всеки ден с действията си!

Какво означава да бъдеш български младежки делегат към ООН и защо си заслужава да кандидатстваш да бъдеш следващия?

Александра Мирчева и Ива Цолова са настоящите български младежки делегати към ООН с мандат 2016-2017 година. Тази година програмата се осъществява за юбилейната 10-та година, благодарение на Дружество за ООН в България и с подкрепата на Министерство на външните работи, АПАО и Национален младежки форум. В следващите редове те ще ни запознаят малко повече със себе си, със своята работа и отговорности. 

Какво всъщност означава да си делегат? С какви задължения е натоварена тази длъжност?

Основната мисия на младежките делегати е да бъдат мост между младите хора в България и институциите на локално, национално и международно ниво. Като младежки представители ние провеждаме срещи с младежите в страната, отправяме запитвания към тях и по този начин можем да идентифицираме техните основни проблеми и потребности. На базата на резултатите подготвяме официалните си изказвания по време на Общото събрание на ООН и пред Комисията за социално развитие на ИКОСОС в Ню Йорк, където участваме в процеса на взимане на решения на най-високо международно равнище и осъществяваме на практика младежкото включване в създаването на политиките и стратегиите, засягащи младите хора.

Работата на българска територия представлява 90% от мандата ни, тъй като е изключително важно да комуникираме активно с младежите у нас, да реализираме проектите си, насочени към целите и фокуса за мандата ни на местно ниво и национално ниво. Прекрасно е, че можем да достигнем до толкова много хора и да случваме интересни инициативи, които правят позитивна промяна върху заобикалящата ни среда в България.

Каква бе причината, заради която решихте да участвате в подбора за делегати на ООН?

Светът, който искаме да видим е свят, в които младите хора са активна част от процесите на взимане на решения и създаване на политики на всички институционални нива, както в България, така и на международно ниво. Програмата „Български младежки делегат“ е една от програмите, които активно работят за разпространение на тази форма на младежко включване и в други държави. ООН от друга страна обединява в едно всички каузи и идеи, за които се борим и подкрепяме. Позицията е страхотна възможност да достигнем до голям брой младежи и да отнесем техните мнения и идеи на най-високо международно ниво.

Какви са фазите, през които младежите преминават, за да стигнат до самото назначаване?

Младежките делегати се избират на базата на национален прозрачен конкурс, който протича в 4 кръга и продължава няколко месеца. Важно е кандидатите да бъдат дейни и активни, между 18 и 29 г., да владеят английски език и в рамките на предстоящите 18 месеца от мандата да пребивават в България.

Селекционната кампания на конкурса стартира с попълването на кратка онлайн мотивация. Следващият етап продължава с два детайлни и подробни въпросника, насочени към знанията на младежите за ООН, механизмите и историята на организацията, както и деталйно представяне на желанието и бъдещия фокус на работа през предстоящия мандат на кандидата. Третата част от конкурса преминава под формата на двудневен оценителен център, в които кандидатите участват в различни симулации и отборни дейности, за да демонстрират личните си качества, както и умението за работа в екип. Финалната фаза на процеса е интервю пред представители на организациите и институциите, стоящи зад програмата.

Кои са главните цели, които си поставихте като новите младежки делегати?

Веднага след края на конкурса преминахме през обучение и детайлно въвеждане във всичко, което ни предстоеше като дейности и отговорности. Благодарение на него се запознахме отблизо с историята на програмата, начинът по който следва да преминат следващите 18 месеца и какво точно се очаква от нас като делегати.  Една от първите ни дейности бе именно изборът на цели за мандата и конкретен фокус на работата ни. Нашите цели бяха свързани с опита ни до момента и успяхме много успешно и като екип да съчетаем три цели, в които вярваме и подкрепяме - неформално образование, социално предприемачество и 17-те Цели за устойчиво развитие.

Да представляваш младата част от населението е изключително голяма отговорност. Кой според вас е най-наболелият и най-неглижиран въпрос, върху който трябваше да концентрирате силите си?

За нас като представители на гласа на българската младеж е изключително важно да сме наясно с темите и предизвикателствата, от които те се интересуват. Ето защо още в началото на мандата си проведохме онлайн анкета, която бе попълнена от 1100 млади хора между 18 и 29 години. Резултатите затвърдиха и желанието ни да се насочим към 3-те основни цели за мандата си - образование, социално предприемачество и активно включване на младите хора в процесите на взимане на решения, тъй като това бяха и основните теми, които вълнуват младежта у нас.

Ива, през изминалата година ти спечели наградата TOYP за най-изявен млад доброволец. Освен това си основател си на Berlle Creative Studio и съосновател на социалната рекламна агенция ,,LEMUR”. Разкажи ни малко повече за тези на пръв поглед съвсем различни проекти, с които се занимаваш.

Макар и да изглеждат доста различни, наредени една до друга, всички тези дейности се допълват взаимно. Доброволчеството е част от живота ми още когато бях на 17 години. Тези 8 години участвах в различни организации, които ми дадоха страшно много знания, умения, опит и най-вече смелост, без които нямаше да съм човека, който съм днес. Доброволчеството ми показа, че има огромен смисъл да се бориш за идеите, в които вярваш, защото само така нещата се случват. Малко по-късно дойде желанието да създам нещо свое, свързано с творчество и така се роди Berlle. Но през последните години не само в България, но и по света навлезе идеята за социалното предприемачество, което обединява двете най-смислени дейности за мен. Така се появи и LEMUR, която е рекламна агенция със социална насоченост.  

Алекс, ти си ангажирана с младежка работа и доброволчество като младежки работник и обучител на местно, национално и европейско ниво. Освен това си член на Управителния съвет на Национален младежки форум. Разкажи ни за тези важни моменти от биографията ти.

За мен младeжката работа е страст, призвание и пътят, който избрах за своето професионално развитие. Понякога ми е трудно да обясня какво точно работя и какво означава да си младежки работник, младежки обучител и застъпник за качествени младежки политики, но да работиш с и за млади хора е един от най-динамичните и удовлетворяващи процеси!

Преди повече от 9 години започнах своя път като младежки активист в родния ми град Видин. Тогава осъзнах, че промяната на средата зависи от всеки един от нас, а младите хора имат невероятен потенциал да бъдат нейни двигатели. Започнах активно да доброволствам за реализирането на различни идеи и каузи, които подпомагат младежкото включване, а в процеса натрупах знания, умения и безценен опит.

По-късно се включих в неправителствени организации, работещи в сферата на неформалното учене и започнах да се развивам като младежки обучител, водена от желанието да подпомагам младите хора да провокират себе си и да излязат от зоната си на комфорт, да бъдат инициатори на процеси, да натрупват знания и умения, да учат чрез преживяване. Това естествено прерасна и в желание да бъда активен застъпник за мнението на младите хора в процеса на създаване на качествени младежки политики на всички нива. Така станах и активна част от Управителния съвет на Национален младежки форум - платформа, обединяваща 41 младежки организации в България.

Опишете ни България на своите мечти

Алекс: Мечтая за страна, в която “проблемите” се възприемат като предизвикателства и възможности, а решенията са базирани на визия и поглед към устойчивото бъдеще на поколенията след нас. Силно вярвам, че младите хора имат важна роля в този процес - ние можем да бъдем енергийният заряд на положителна социална промяна, не само защото сме млади, а защото сме поколение, което не познава граници за осъществянето на своите мечти. Поколение, родено и израстващо в мир, което може да утвърждава ценности и принципи за развитие на демократични общности. Поколение, което може да участва активно и отговорно в процесите на взимане на решения и да бъде обединител на разнообразни идеи и мнения. България на моите мечти е страната, която отговорно и последователно градим всеки ден с действията си!

Ива: България е красота. Тя е природа, култура, история. Тя е най-вече хората.

Тук имаме толкова много възможности, които тепърва ще се развиват и не трябва да бягаме навън, а да се насочим към тях. Важно е всички да работим заедно, да се интересуваме от това, което става около нас.

Представям си в бъдеще тя да бъде повече на младежите и те да бъдат още по-активно ангажирани в процесите на вземане на решения. Като лична кауза ще се боря за включването и успешната интеграция на хората с увреждания, техния равен достъп до информация, образование и професионално развитие. Надявам се съвсем скоро всички смислени каузи и инициативи да получат по-голяма подкрепа не само от НПО сектора, но и от институциите и бизнеса у дома, защото само когато всички работят заедно, може да се постигне устойчивост.

Защо младежите да кандидатстват за младежки делегати и до кога могат да го направят?

Програмата ни научи на много и със сигурност е предизвикателство, за което се борихме и сме много благодарни, че успяхме да достигнем. Опитът в комуникация на толкова високо международно ниво, възможността да изразим мнението си пред 193 държави, да реализираме смислени и интересни инициативи на национално ниво, достигайки до обществото у нас и най-вече чувството да бъдем част от позитивната промяна на българската действителност са страхотни!

Бихме искали да насърчим всеки, който има желание и интерес към позицията “Български младежки делегат към ООН” и припознава себе си като млад и активен българин с желание за действие да кандидатства. Крайният срок за първия кръг е 2 април 2017 г., а формата за кандидатстване можете да намерите тук.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара