WWF пусна над 20 000 есетри по Дунав!
Есетрите са най-застрашените риби в световен мащаб, с малко останали естествени местообитания. За да се даде възможност за опазване на тези ценни видове в Долен Дунав и северозападната част на Черно море, стартира нов проект с подкрепата на LIFE – финансовият инструмент на ЕС за околната среда.
Територията, обхваната от проекта, е единственият регион, в който все още се срещат жизнеспособни популации от диви есетрови риби в Европа. Тя включва не само държавите членки Румъния и България, но и Сърбия - с частта от Дунав под язовирите Железни врата, и Украйна, включително северната част на дунавската делта.
Основната заплаха за дунавските есетри е експлоатацията. Въпреки строгата правна защита във всички страни по поречието на Долен Дунав и крайбрежието на Черно море, незаконният риболов и търговия с месо и хайвер от диви есетрови риби все още застрашават последните оцелели представители на тези древни и емблематични видове.
През следващите четири години мащабен проект, включващ седем партньори от шест държави, ще се погрижи за по-добра защита на есетрите. Заедно с рибарските общности, алтернативни източници на доходи ще бъдат изследвани и разработени, за да се намали зависимостта от престижните в миналото, но понастоящем незаконни дейности. Правоприлагащите органи ще бъдат подпомагани в борбата срещу бракониерството, контрабандата и незаконната търговия. Освен това пазарите за хайвер и есетрово месо ще бъдат внимателно наблюдавани и информирани за законовите изисквания.
Над 20 000 тримесечни рибки от застрашения вид руска есетра поеха своя път през делтата на Дунав до Черно море. Видът е сред последните четири, които все още се срещат в Дунав. В продължение на много години WWF България работи за опазването на техните естествени местообитания, като през 2014 и 2015 г. тя се превърна в първата природозащитна организация, която пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби.
Новото пускане на рибки обаче носи и нова надежда за укрепване на популациите. Есетрите бяха закупени благодарение на щедрото съдействие на WWF Австрия. Рибките са с генетично доказан дунавски произход. Това е важно както за тяхното приспособяване към особеностите на околната среда, така и като гаранция, че местните популации не са изложени на допълнителен риск с пускането на чужди видове. Есетрите са отгледани в аквакултури при условия, наподобяващи тези на речната екосистема.
Според експертите на WWF рибите са достигнали възраст, която ги прави по-малко уязвими на рискове и повишава шанса им за оцеляване по време на дългия път към Черно море.
В момента в сила е пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море. Възрастните екземпляри, които навлизат в река Дунав, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. Причината е високата цена на техния хайвер на черния пазар. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди както на малкото останали есетрови популации, така и на бъдещите доходи на рибарите.
Жизненият цикъл на есетровите риби наподобява този на човека – те живеят дълго, но се размножават само няколко пъти в живота си. Ще отминат 12-15 години преди нашите руски есетри да се завърнат обратно в Дунав и да създадат своето първо поколение. По тази причина те са много уязвими на свръхулов и бракониерство. Затова трябва да пазим техните местообитания и да им дадем шанс да изградят стабилна популация. В противен случай рискуваме да загубим безценен вид, оцелял в продължение на 200 милиона години.
Източник: WWF