Успелите

Webit.Festival отново промени играта в дигиталния свят

Двудневната програма на Webit.Festival - най-голямото събитие за дигитална икономика и технологии приключи. Събитието започна с грандиозно откриване, което завиши очакванията на присъстващите. Webit успешно успя да ги оправдае със серия от интересни лекции на няколко паралелни сцени.

И тъй като част от екипа ни също присъства на конференцията, решихме да започнем с техните впечатления преди да те разходим из двата дни на фестивала. Ето какво споделят те:

Webit Festival 2017 беше градивно, дигитално, роботско, (не)реално и епично събитие. През двата дни прекарани в атмосферата на фестивала се уверих, че България има силите да е диригент в технологичното развитие на света. А в края на деня трябва да сме изключително щастливи, че това се случва точно тук.

Александър Хинков

Организацията на събитието беше на изключително високо, световно ниво, което позволи на посетителите да извлекат максимума, било то като нетуъркинг или запознаване с актуалните технологични тенденции.

Калоян Гаджев

Усещането да чуеш "от първа ръка" какво е (не)вероятното бъдеще на света е много интересно (колкото и да си чел по въпроса). Тъй като темите, които ме интересуваха най-много бяха медии и образование, сред лекторите за мен се откроиха: 

Graham McDonnell Creative Director, T Brand Studio International - The New York Times
Ward Van Duffel VP, Direct to Consumer, LEGO
Gael De Talhouet VP Digital Transformation, SCA
Zsolt Robotka CEO & Founder, SignAll Technologies
Dr. Lisa Latts Deputy Chief Health Officer for IBM Watson Health

Разбира се, няма как да не спомена и огньовете на сцената - просто УАУ!

Десислава Иванова

Събитието беше доста на ниво като съвкупност от атмосфера, иновативни хора, лекции и организация.Мотивиращи спийкъри, иновативни идеи и много мислещи хора. Място, където можеш да се вдъхновиш и да се срещнеш с правилните хора, докато се забавляваш. Организаторите се бяха погрижили за удобството и забавлението на всички - със сценични ефекти, интересна програма и меки диванчета за почивка.

Александра Николова

Събитието беше доста на ниво като съвкупност от атмосфера, иновативни хора, лекции и организация. Перфектното място да създадеш връзки с хора, допринасящи за дигиталното бъдеще.

Златан Иванов


В първия ден на фестивала на „Синята сцена“ на Webit излезе световноизвестният експерт по маркетинг и медии – Игор Бойкер. Той обясни на международната публика защо смята, че интелектът е способността да се адаптираме към промени и сподели своите виждания за пътя, който Европа трябва да поеме, за да стане лидер в дигиталната икономика.

Президентът и изпълнителен директор на TELUS International Джефри Пюрит говори за това как световните корпорации поддържат близък контакт с потребителите си в епохата на дигиталните преживявания на клиента.

Вицепрезидентът и ръководител на глобалната иновационна политика и комуникации на Amazon – Пол Майсенер, обясни защо трайните иновации имат нужда от целенасочена мисия и работен процес. Той описа експериментите и провалите през призмата на Amazon и даде ценни съвети на присъстващите на Webit.

Още един ключов за събитието момент бе и лекцията на водещия дизайнер на SAP – Мартин Везовски, който говори за сливащите се роли на иноватори и дизайнери през следващите години.

Гост на  форума беше и световноизвестният хирург и основател на Virtual Medics & Media Realities – проф. Шафи Ахмед. През 2014 година той влезе в заглавията на световните медии със своя live stream на операция чрез Google Glass. Живото предаване бе гледано от над 14 000 студенти по медицина от цял свят. На Webit той разказа за навлизането на виртуалната реалност в обучението на хирурзи в световен мащаб.

Smart Cities Summit – конференцията за умни градове в рамките на фестивала беше открита от официалния си патрон – столичния кмет Йорданка Фандъкова. По-късно на сцената се включиха и кметовете на Бургас, Стара Загора, Пловдив, Ловеч, Варна и Габрово с открита дискусия за добрите примери в интегрирането на технологиите в градските системи. 

В панелната дискусия за умна администрация участваха и кметът на Мостар Любо Бешлич, общинският съветник на Рим и ръководител на програмата Roma Semplice проф. Флавия Марзано, председателят на Агенцията за развитието на Париж Ермано Санчес и комуникационният ръководител на агенцията Smart City Wien Бригит Гинцлер.

Управляващият директор за умни градове на Cisco Systems Амр Салем изнесе статистически данни за очакваните пазарни възможности за $1.5 трилиона, които интегрирането на умни технологии ще отвори през следващите няколко години.

Главният стратег за преход към енергетика от ново поколение на Alliander Манон Жюте отчете резултатите на Парижкото климатично споразумение върху употребата на изкопаеми горива. Тя разказа за плановете на Амстердам да инсталира фотоволтаичен панел за всеки гражданин. По време на конференцията за Дигитална трансформация (Digital Transformation Summit) основателят на Skyscanner Гарет Уилямс говори за автоматизацията на системите за търсене на информация в дигиталния свят.

По време на конференцията за Маркетинг и иновации (Marketing & Innovation Summit) световният директор “Развлечения” на Telegraph Media Group Денис Паркинсън говори за създаването на преживяване за потребителя, чрез творческо съдържание.

Ръководителят на отдела за електронна търговия на Philips Lighting Денис Ван Хеезик обясни процесите на дигитална трансформация в компанията си и как те повишават способностите ѝ за използване на методи от дигиталния маркетинг.

Междувременно, на “Червената сцена” на фестивала изпълнителният директор на TransferWise Кристо Каарман говори за това как технологиите ще променят начина, по който съхраняваме, инвестираме и трансферираме пари между хора и бизнеси.

Глобалният ръководител на финансовите технологии в ING Group Беноа Легранд говори за дигиталната трансформация като цяло и за начините, по които световната финансова институция, за която работи, се справя с предизвикателството да постави иновациите в основата на работата си.

Водещият експерт по киберсигурност на McAfee Радж Самани обясни какво трябва да предприемем, за да избегнем сценария, в който светът е държан като заложник от група хакери.

Софтуерният архитект на Google Васил Денчев изнесе лекция за основната мисия на изкуствения интелект - автоматични и точни прогнози на редица задачи с практическо приложение. В момента експертите на Google работят по изграждането на хардуер за квантови изчисления, който да превърне теориите за бъдещето в реалност.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Джесика Вълчева

Студент по журналистика, ходещ облак позитивизъм, самоук китарист, любител готвач. Трите думи, които ме описват: мечтател, нестандартно, душа. Слушам много музика, пея под душа, въпреки че не мога, усмихвам се на непознати понякога.

Оставете коментар

0 коментара