Успелите

А21: Борим се за свобода в името на справедливостта

Днес, в съвременния свят, ни се предоставя възможността да живеем живота, който ни харесва и смятаме, че е най-добър за нас. Съществува толкова цветна палитра от възможности да подобрим качеството си на съществуване. Непрекъснато се търсим и откриваме в различни паралели на способностите си. Бихме могли да се наречем свободни хора. Така е, но колко лесно тази свобода може да ни бъде отнета? В желанието си да подобрим социалния си статус или просто да изпробваме какъв е животът извън пределите на страната, бихме могли толкова лесно да се превърнем в роби, защото трафикът на хора не е табу.

Звучи страшно и реално, но добрата информираност по случая би могла да ни предпази от капаните, които ни заобикалят. На помощ идват А21. Те са глобална неправителствена организация, чиято основна цел е да се противопостави на бързо растящата статистика за хора, живеещи под някаква форма на робство и експлоатация. Оперират вече в 11 държави по цял свят, а в България  съществуват от 2011 г. Ето как отговориха на нашите въпроси, които ще помогнат на всички нас да бъдем по-внимателни и не чак толкова доверчиви към предоставените ни възможности.

Как избрахте да се занимавате с тази нелека кауза?

В А21 се наричаме "Новите борци за свобода" и това звание носи някаква емоционална тежест. Не само че сме хора, които работят за една добра кауза, но и го правим със страст, убеждение и посвещение - точно както един воин, борец или герой.

Много далеч сме от мисълта, че сме герои, но това, което най-много ни движи е фактът, че всеки един човек може да допринесе за нечия чужда свобода. По този начин новите борци за свобода сме не само ние от А21 или като цяло специалистите в тази сфера, но и всеки доброволец, който се ангажира с това да разкаже за робството на своите близки.

В края на деня, като теглим чертата, най-силният ни инструмент в борбата със съвременното робство е именно адекватно поднесената информация за превенция. 

До днешна дата се счита, че над 20 милиона души по света живеят в някаква форма на робство.

Трафикът на хора днес не е табу, но дава ли се достатъчно гласност за този глобален проблем?

Трафикът на хора наистина не е тема табу, но терминът "съвременно робство" вече носи друга тежест и смисъл. Много често хората бъркат трафика на хора с така нареченото каналджийство. Това са две различни неща.

Наскоро правихме видео анкета в центъра на София и питахме столичани дали са чували за трафика на хора и ако да, какво представлява той. Преобладаващите отговори бяха нещо от сорта на "Да, трафикът на хора е нелегалното пренасяне на хора зад граница". Това всъщност е каналджийство. 

Трафикът на хора представлява нелегална търговия с човешки съдби. Той включва набиране, контрол и злоупотреба с телата и/или с труда на мъже, жени и деца. Днес, в XXI век, хора по цял свят биват продавани и купувани против волята си посредством насилие, измама и принуда. Разбира се, има много други форми на робство, но трафик с цел трудова и сексуална експлоатация, заедно с насилствена просия и продажба на новородени, са най-често срещаните форми на трафик в България.

Според нас в момента се намираме в етап, в който все повече и повече се дава гласност на проблема с трафика на хора. Все повече информационни кампании и инициатви се правят, все повече материали се разпространяват и все повече се обсъжда темата в публичното и медийното пространство.

Кои са най-тежките случаи, с които се сблъсквате?

Всеки един случай сам по себе си е тежък. Може да не е тежък за нас, но за спасената жертва със сигурност е.

Преобладаващите сценарии, с които се сблъскваме се въртят около сексуална и трудова експлоатация. Някои от жертвите са попаднали в схема на трафик вследствие на подлъгване по фалшива обява за работа или пък са били подмамени от своята половинка (така наречения lover boy модел).

Срещали сме и случаи, в които жертвата е била буквално продадена от роднина или близък приятел. Методите, които трафикантите използват наистина са много и стават все по-креативни и ловки в лъжите си. Ето защо част от нашата задача е да образоваме българите за това да се оглеждат за конкретни червени лампички, които трябва да им подскажат, че в предложението за супер яка и добре платена работа може би има нещо гнило.

Ключът за свободата е в джоба на всеки един!

Знаем, че доста наши сънародници търсят работа в чужбина. За какво трябва да внимават, когато разглеждат обяви?

Преди време направихме една лятна кампания, наречена Summer Jobs.

Организирахме скрита камера в нашия офис и поканихме потенциални жертви да преминат през интервю за апетитна работа с добро заплащане извън България. Резултатите бяха леко стряскащи. (Може да видите клипчето тук). Оказа се, че немалко хора имат твърде голямо доверие на интервюиращото лице и се подлъгват бързо по бляскавите предложения.

Ако трябва да се състави списък с конкретни неща, за които всеки търсещ работа, особено сезонна, трябва да внимава, то той би изглеждал така: 

1. Подхождай с нотка на съмнение, ако заплащането е твърде високо. 

2. Съмнително е, ако не се изисква НИКАКЪВ предишен опит.

3. Ако работата е в чужбина и НЕ СЕ ИЗИСКВА чужд език, червената лампичка трябва да мига STOP!

4. НИКОГА не предоставяй личната си карта или нейно копие, преди да си се запознал изцяло с договора. Никога не изпращай нейно копие предварително онлайн!

5. Ако заминаваш да работиш в чужбина, договорът трябва да е на разбираем от теб език и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да си го подписал тук. Не се доверявай, ако ти кажат, че договорът ще те очаква "там".

6. Много внимавай със ситния шрифт в договора. Ако има ОГРОМНА неустойка за преждевременно прекратяване на работа, по-добре не рискувай да заминаваш.

7. Направи си мини проучване. Ако подаваш документи по онлайн обява за работа в чужбина, не пречи първо да потърсиш в google фирмата работодател. Копирай адреса ѝ и го сложи в google maps, отиди на goole street view и разгледай къде се намира официалния офис на фирмата. Ако е някаква промишлена зона или барака до езерото, може би е по-добре да разгледаш друга обява.

8. ВИНАГИ можеш да се консултираш с Националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100, която А21 управлява вече 2 години в България. Ако имаш съмнение или притеснение за някоя конкрета оферта, звънни, пиши и специалистите от линията ще направят своето проучване.

В обобщение - изключително важно е човек да следва и своята интуиция. Ако нещо ни загатва, че нещата не са ОК в дадена оферта, по-добре е да се откажем веднага и да продължим нататък.

Набирате доброволци, как можем да станем такива?

Така е, често работим с доброволци, които ни помагат за какво ли не.

Най-основните задължения, специално за ученици и студенти, се свеждат до това желаещите да преминат през специално обучение за по-дълбоко познаване на темата и възможностите за превенция, след което да се подготвят да представят наученото в своята общност - училище, курс, клас и т.н. Разбира се, покрай някои големи събития и кампании колкото повече трудещи се ръце, толкова по-ефективно и съвършено изпълнена работа. 

В интерес на истината, в момента сме в процес на цялостно преструктуриране на системата за доброволчество, която предлагаме. Съвсем скоро, надявам се, вече ще можем да говорим за цялостна Доброволеческа програма. Но сега, всеки желаещ може да се свърже с нас по мейл, телефон или Facbook, за да си поговорим какво можем да правим заедно. 

Тази година направихме 400 Похода за свобода в над 50 държави по цял свят.

Давате ново значение на думата роб. Какво представлява съвременното робство?

Думите "роб" и "робство" наистина носят по-силен и емоционален смисъл, особено за нас българите. Съвременното робство е вече официално приет термин за ситуация на трафик. Всъщност това представлява насилственото склоняване на човек да се труди, да проси, да продава органите си, детето си или да проституира против своята воля, като най-често живее в плен, няма достъп до личните си документи и изкарва много малко или никакви пари за себе си.

"Поход за Свобода" е кампания, която правите всяка година. Каква е нейната цел?

Точно така, за нас Поход за Свобода е онова глобално събитие, което ни позволява в рамките на един ден и в един конкретен час да обърнем общественото внимание към именно този мащабен проблем - съвременното робство.

Тази година направихме 400 Похода в над 50 държави по цял свят. Събитието по-скоро има застъпнически характер и цели да покаже, че в дадения град има хора, които са наясно с проблема и не са съгласни с бързо растящата статистика за хора, живеещи в робство.

До днешна дата се счита, че над 20 милиона души по света живеят в някаква форма на робство.

Къде се крие ключът за свободата и какви врати отваря той?

Ключът за свободата е в джоба на всеки един.

В А21 вярваме, че всеки човек може да изиграе значима роля в нечий живот. Всеки един от нас може да спомогне за нечия свобода и също може да бъде причината някой друг превантивно да се предпази от попадане в трафик. Ключът, който всички държим, отваря вратата към едно информирано общество, което не се подлъгва и подмамва лесно и знае, когато неговата свобода е застрашена. 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Маргарита Капитанска

Годината е 1989, а датата е 5 септември. Тогава се появявам на бял свят в град София. :) От малка проявявам изключително любопитство към различни видове изкуство, но накрая се спрях на танците. Превърнах ги в своя професия, като до ден днешен съм професионален танцьор в НФА "Филип Кутев". Защо точно български народни танци ли? Отговорът е много лесен! Всеки, който се е докоснал до фолклора ни с душата си, след това много трудно се откъсва от него! Обичам също да пиша стихове, да чета и да се ровя в книги, да слушам качествена музика (без нея не мога да живея), а също така да пътувам и да откривам нови места. С една дума се определям като "пътешественик - мечтател". Е, добре де, с две :)

Оставете коментар

0 коментара