Успелите

Адриана Уллах - единадесетокласничката, която изследва старите къщи в Добрич

Адриана Уллах е на 17 години и учи в средно училище „Св. Климент Охридски“ в град Добрич. Ученичката от единадесети клас е с профил графичен дизайн и усилено изучаване на английски език. Адриана е и активен доброволец към Младежки център Добрич, както и секретар на консултативния съвет към младежкия център. Също така е и ръководител на клуб за японската култура. Тя прави екскурзионни турове с желаещи от различни възрасти, за да ги запознае с историята на града и на останалите здрави къщи. През свободното си време обича да се разхожда из природата, а по-точно – до гората, която не е докосвана от хора. Интересува се от историята, благотворителните кампании и като цяло дейности, свързани с хората. Повече ще разкаже за участието си в Националната олимпиада по гражданско образование, в която представя своя проект „Живо минало за живо бъдеще“, чиято цел е да запознае жителите и гостите на града със старите сгради. Тя успява да събере материали за цели 59 къщи, останали още от турско и румънско време. Още за нейния успех, четете в следващите редове.

Защо реши да изследваш старите къщи на град Добрич?

След 2 години прекарани в изследване на историята на град Добрич осъзнах колко много история всъщност има града ни. Един ден преглеждах всички архитектурни скици, търсейки как е изглеждала къщата на един от предците ми. Видях стотици красиви сгради. Повечето са били разрушени през 70-те години на миналия век, но част от тях са запазени и до днес. За жалост са в ужасно състояние и не можех да понеса тази гледка. Изпитах дълбоко вътрешно чувство за дълг към града, в който са живели предците ми столетия наред. Не можех да стоя безучастно. Но истината е, че това беше едва последната капка в чашата. Всичко започна с факта, че гроба на един от най-големите благодетели на града ни, който е защитавал гражданите на Хаджи Оглу Пазарджик, борил се е за да бъде построена църквата Свети великомъченик Георги, дал голяма сума за строежа, както и собствения си двор, а именно Иван Хаджи Вълков е потъпкан и забравен. 

Как успя да намериш информация за всички къщи?

59 са всички стари къщи в града ни. В моя проект са включени около 30. Голяма част от информацията си почерпих от книгите на краеведите ни Веселина Малчева, Георги Казанджиев и Любен Бешков. Също така и Държавен архив Добрич, служителите там винаги са били изключително отзивчиви, експедитивни и професионални. Дължа им огромна благодарност.

Кой бе най-трудно намереният материал?

Този материал е толкова труден за намираме, че все още го търся, а именно доказателство точно къде в двора на църквата Св. Георги е погребан Иван Хаджи Вълков.

Колко време ти отне изготвянето на проекта?

Започвайки проекта вече знаех почти всичко, което ми трябваше. С помощта на Младежки център Добрич всичко се случи много бързо и не беше повече от месец. 

Ще разкажеш ли за „екскурзионните турове“, които организираш – с каква цел са и как желаещите могат да се запишат?

Все още не съм екскурзовод, а и не развеждам туристи  в традиционния смисъл. В проекта ми са включени два маршрута с 10/15 компактно разположени сгради. Единият започва от църквата Св. Георги, а другия от хотел Москва. Разказвам на хората са миналото на местата и къщите и за хората, които са били преди нас. Създавам живописна картина на това, което е било и което отново може да бъде, така че и те да видят това, което аз виждам и усещам, вървейки по улиците на нашия град. Всеки маршрут може да бъде обиколен за не повече от час и има пейки по пътя, за да могат да си починат хората, ако има възрастни или по-малки деца. Всеки, който иска да се включи в проекта може да ми пише във фейсбук :Adriana Ullah, да пише на имейл: adriana.parashkevova.ullah@gmail.com или директно да ми се обади на телефон: 0887468583

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара