Адвокати дават безплатни консултации на социално слаби граждани
Все повече социално слаби българи ще имат право на безплатна консултация от адвокат.
Вече в страната работят три регионални центъра за безплатна правна помощ - в Сливен и във Видин, а в петък врати отвори и този в Благоевград. Той ще помага на гражданите във всички 14 общини на областта.
Офисът се намира на ул. „Полковник Димов“ № 1 в Областния център, където се помещава Адвокатската колегия. Очаква се да заработи от понеделник - 17 октомври. Правна помощ безплатно ще могат да получават социално слаби хора и лица в неравностойно положение; хора, които получават социални помощи или целеви помощи за отопление; лица, настанени в социални институции; пострадали от домашно и сексуално насилие; потърпевши от трафик на хора или други престъпления; хора, търсещи международна закрила, включително и чужденци, спрямо които е приложена принудителна административна мярка.
Гражданите трябва да носят заповед или удостоверение от директора на дирекция „Социално подпомагане”. Инициативата за създаването на центъра е на благоевградската адвокатска колегия, на Националното бюро за правна помощ и на Социалното министерство.
Вече съществува и безплатен национален телефон за първична правна помощ (0700 18 250). На него опитни адвокати всеки работен ден от 9 до 17 ч. ще дават 15-минутни безплатни консултации. Телефонът и регионалните центрове бяха въведени през 2013 г. по проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм.
В сайта на Министерството на правосъдието публикуваха поправки в Закона за правната помощ, като целта е да се облекчи достъпът до правосъдие на онези българи, които живеят в отдалечени населени места, в социална изолация или са трудно подвижни. Това важи и за пенсионери - инвалиди, самотни хора или без адрес.
Гражданите, които кандидатстват в националното бюро за правна помощ, трябва да представят документ за месечния си доход, който да не надвишава повече от 300 лв.
Одобряват се само тези, които получават месечни социални помощи или помощи за отопление. Ако кандидатите не получават социални помощи, ще доказват доход до линията на бедност. От значение ще бъде и имущественото, имотното и здравословното им състояние.