Успелите

Акад. Цветан Гайд за Фестивал "Тракийски мистерии": Модерният човек винаги се връща към корените си

Събитията обединяват, историята също. Вече трета година ставаме свидетели как фестивал, празнуващ тракийското дело, събира публиката в емблематични точки на страната. 

Връщаме се назад във времето, слушаме за тракийския бит, култура и изкуство и разговаряме с акад. Цветан Гайд, драматург на Фестивал Тракийски Мистерии.

Какво вдъхнови създаването на Фестивал „Тракийски Мистерии“?

През далечната 2006 г. бе представен за първи път емблематичният интерактивен спектакъл „Тракийска Мистерийна Драма“, който скоро след това се прочу из страната и в чужбина. Този спектакъл бе вдъхновен от научния пробив на екипа от Института по Т-наука (от който имах честта да бъда част), начело с д-р Стефан Гайд, в декодирането на тракийската писменост. Научните открития на Института ни дадоха възможността да изследваме тракийската култура, изкуство и философия чрез достъп до изворите от самите траки – на тракийски език. По-конкретно – да се запознаем с тайните на Дионисиевите мистерии и що е то тракийският орфизъм.

Оттогава с екипа на Академия Орфика сме разработили множество културни продукти, с които пожънахме успех, но не очаквахме отзвука и културната вълна, които създаде нашата дейност, да достигнат толкова големи мащаби. В екипа на сдружението още отначало участват множество творци и културни дейци, което ни позволи да развием през годините иновации в културната сфера, както и школа и методика в орфическите мистерии, които се оказаха изпреварили времето си.

През последните години, въпреки комерсиализирането на културни продукти и профанизирането на изкуството, се оказа, че хората имат жажда за автентични преживявания, които докосват вътрешния човек и предизвикват промяна, вдъхват надежда и обновление. В общуването ни с хора от цялата страна съзряхме, че тракийската култура, философия и посланията на тракийския епос са изключително актуални. Затова бяхме вдъхновени да създадем културен продукт с такъв мащаб, който да е носител на това „семе“ на тракийското ни културно-историческо наследство.

Каква е мисията на фестивала?

Мисията на фестивала е да представи богатството на културно-историческото ни наследство от Древна Тракия, но по иновативен начин – да „оживее“ пред очите и сетивата на участниците, потапяйки ги в митичната реалност на тракийския епос. Фестивалът цели да пресътвори онова сакрално празнично пространство на Древна Тракия, което предците ни са почитали като своеобразно начало на обществения живот и подредбата му, като ключ към най-дълбоките същности и заложби в човека.

Какво спомогна това събитие да прерастне от сценични изяви до мащабен фестивал?

Преди създаването на Фестивал „Тракийски Мистерии“ с екипа ни реализирахме редица успешни спектакли и културни форми, които наистина привлякоха внимание и докоснаха участващите. Поради засиления интерес в даден момент видяхме нужда от създаване на мащабно пространство, където интерактивният момент да се разгърне и развие в общо преживяване с множество прояви и аспекти. Целяхме да превърнем идеята в постоянно развиващо се средище за представяне на древната тракийска култура в многообразието ѝ. Именно положителната обратна връзка ни провокира да превърнем фестивала в ежегоден – вече за трета година и с още по-богата програма.

Как се запазва интересът на модерния човек към миналото?

Като покажеш актуалността му. Модерният човек, колкото и да е зает от злободневието и ежедневните проблеми, винаги се връща към корените си и до онези вечни начала в него, които единствено могат да бъдат твърда основа за градеж и истинска идентичност.

Какво ще преживеят посетителите на събитието?

Колкото и банално да звучи, в рамките на Фестивал „Тракийски Мистерии“ участниците ще открият себе си. Чрез изяществото на автентичната тракийска музика, танцова стъпка в едно с представянето на различните изящни занаяти на древните ни предци, участниците ще преживеят мистерията на живота, истинската реалност, източника на битието. Такъв е култа, а оттам и културата на древните траки – поклонници на светлината, със сияещ лик „като боговете“, както ги описва Омир в „Илиада“. Неслучайно името траки означава „сияйни“ (виж поредицата „Тракийското Писмо Декодирано“). Божествената светлина изпълва най-вътрешното – сърцето на човека, с надежда, копнеж и сила. Затова виждаме и приемственост между орфизма и християнската традицията в култа към словото на живота и светлината (посветените виждат в лицето на Спасителя изпълнение на пророчествата на тракийските оракули).

Какво е значението на Фестивал „Тракийски Мистерии" за българската култура и изкуство?

Фестивал „Тракийски Мистерии“ няма аналог. Бих казал, че събитието дава начало и пример в българската култура и изкуство за възвръщане към истинската функция на културата, а именно – да облагородява. В древността траките не са отделяли бита от изкуството, за тях второто е било естество, което са живели. В определен контекст Фестивал „Тракийски Мистерии“ възстановява високото изкуство, но в онази му първична форма, актуална и днес. Фестивалът разкрива на аудиторията, а и открива пътя на българските творци, към забулената в тайна орфическа традиция. Тя е закодирана в нашата културна и историческа памет, в нашия фолклор и съвременен живот. Ще научите повече по време на лекционната част от фестивала.

Кои са акцентите в програмата на събитието?

Фестивалът в Пловдив започва на 30 септември, като програмата ще бъде открита в 14:00 часа с уникалното творчество на дигиталния художник Диляна Ангелова. Тя ще представи своята изложба „Тракийски Мистерии“ с дълбоки послания и орфическа символика. Към 16:00 часа в Римския античен стадион ще чуем лекции на тема „Древната тракийска култура, език и цивилизация и приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие“. Лектори ще бъдат световноизвестната композиторка Елица Александрова, популярният хореограф Нина Томашова-Иванова, Ася Василева – етнограф и културолог, сътрудник в Института по Т-наука, художникът Диляна Ангелова и етнографът Десислава Иванова, директор на фондация „Родов завет“ и създадел на Ателие за традиции и фолклор „ЕПОДЕ“.

След лекционната част ще има шествие, което ще започне към 17:30 часа от Римския античен стадион и ще завърши с вход към фестивалното пространство на Античния театър на град Пловдив. Там участниците ще бъдат посрещнати от различни фестивални форми – ще се запознаят с мистерията на тракийския обреден хляб, тракийската керамика, тракийската одежда и много други изненади, които ще оставя да бъдат открити на място от посетителите на фестивала. Вечерта ще кулминира с грандиозния спектакъл „Тракийска Мистерийна Драма“, който ще започне в 21:00 часа.

През август фестивалът беше в Несебър, сега се отправя към Пловдив. Ще има ли и трета локация през 2024 година?

През 2024 г. плануваме значително обогатяване на Фестивал „Тракийски Мистерии“ с нови културни продукти, които засега ще запазим в тайна, за да бъдат приятно изненадани нашите почитатели. Потвърждаваме, че в определен контекст ще има не само трета, а даже четвърта локация на фестивала. Работим и върху реализирането на възможност за представяне на културното ни наследство от Древна Тракия и в чужбина, с което да предизвикаме още по-голям международен интерес към тракийската култура на България.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

1 коментар

  1. Василева
    2023-09-28 17:07:45 Reply

    Наистина вдъхновяващо!!!! Благодаря, че ни правихте съпричастни!