Успелите

Алекс Ковачев: В нашето съвремие източниците на вдъхновение са безкрайни

Александър Ковачев абсолютно заслужено може да бъде определен като интериорен революционер от световен клас. От години той и екипът му, създават безвременна материя за всеки вкус. Проектите на студио IDEA носят универсална идентичност, която смайва сетивата с детайлното си и безупречно изпълнение. 

Опиши ни стила си на работа?

За мен е огромно предизвикателство да създавам интериори, които да не са подвластни на времето и на тенденциите. Живеем в свят, робуващ сляпо на модата. Давам Ви примери: кой ще е цветът на годината? Кое ще е най-актуалното осветление този сезон? Кой диван ще е хитът?

До голяма степен новостите в интериорния свят се презентират и възприемат сходно на тези в модния - сезонно. Интериорът обаче за разлика от дрехата не се сменя на всеки два-три месеца. Интериорът е обстановката, където се предполага, че клиентите ни ще прекарат дълъг период  от време, преминавайки през различни етапи на живота.

Нашата работа не е просто да изберем много хубав диван, полилей и цвят за стените. Важната част от дейността на дизайнера е да направи интериора устойчив на времето, на тенденциите, на употребата от клиентите, децата им, домашните любимци, гостите. Да се постигне гъвкава функционалност, която да предвижда бъдещите събития , за да може това пространство да служи на хората, дори когато нуждите и възприятията им се променят.

Аз смятам, че клиентът би се почувствал употребен” след години, ако дизайнерът му направи интериор на вълната на модата”, защото тази вълна идва и си отива.

Лично на мен не ми прави добро впечатление да видя дом, в който натрапчиво се долавя, че е правен през 2007 година.

 

С кой твой проект се гордееш най-много?

С всеки! До ден-днешен, когато вляза в интериор, завършен от нас, ме обзема чувство на гордост. И все пак, ако трябва да назова един  - това е последният ни завършен проект. Целим да работим така, че ако се налага да представим работата си и разбирането ни за дизайн, то да можем кратко и ясно да го направим с последния интериор, по който работим. Така винаги сме високо мотивирани и да даваме всичко от себе си.

Какво взимаш под внимание, когато работиш?

Разбира се, че всичко. Работата ни изисква да се съобразяваме с много променливи като желания, виждания на клиентите, бюджети, сроковете, включително плановете им за бъдещето.

Кои са най-важните въпроси, които задаваш на клиентите си?

Когато говорим за жилищен интериор, не вярвам, че има маловажни въпроси. С работа си ние трябва да превърнем голо, празно помещение в машина за живеене”, както е казал един от най-великите архитекти на нашето съвремие.

Ние изготвяме проекти, които са изключително детайлно специфицирани по нуждите и навиците на хората, които ги ползват. Затова и всичко е от значение - дори и от коя страна на леглото спи мъжът и от коя жената, кой колко килограма е, имат ли някакви здравословни оплаквания.

Може да Ви звучи странно, но за да бъде един дом наистина ергономичен, нужни са много дребни подробности. Те ще ни отведат до отговорите - колко трябва да е високо леглото, колко да е твърд матракът, от коя страна на леглото да има поставен контрол за умен дом и откъде той да е по-семпъл. Всичко това може би не касае всеки дизайнер, защото не се вижда на снимките за портфолиото или списанието, но касае хората, които ще живеят в този имот, следователно касае и мен.

Има ли определен стил, който да предпочиташ или да отбягваш?

Има стилове, над които не работим ежедневно, например класика.

Има и такива, които изглеждат прекрасно, обожавам да ги гледам в книги и списания, но не съвпадат с нашата концепция за ергономика, комфорт и лукс. Не бих предложил на клиент разработка, която не отговаря напълно на критериите ни.

Предпочитам всичко да е изпипано до края, да е съвършено.

Приобщаваш ли се към промените в индустрията и как?

Приобщаването е неизбежно. Според мен човек или се адаптира, или изостава.

Кое предпочиташ - функционалност или визия?

Формата следва функцията! Това изречение, макар клиширано, е абсолютно вярно. Не откривам смисъл в нещо, което е много красиво, но няма функция в дома. Освен ако не е скулптура - тогава неговата функция е предимно визуална или емоционална.

Имало ли е случай клиент да не приема дизайна ти? Как си подхождал?

Има и, откровено казано, усещането не е никак приятно. Аз и целият ми екип творим, влагайки сърцето си в предложенията ни и в малкото случаи, когато не уцелим вкуса на клиента, аз автоматично си поставям лоша оценка. Имам усещането, че ни казва - не ви харесвам! Всъщност това съвсем не е така. В такива моменти трябва да загърбим вродената ни себичност, да проявим разбиране към факта, че и човекът срещу нас вероятно се чувства неловко да ни каже това и да приемем, че предложението ни вече е в миналото и задачата пред нас сега е да разберем как да оправим нещата. В подобни моменти слушам много внимателно и установявам какво не е ОК.

Обратното обаче - когато клиентът се обади треперещ от вълнение или каже Не съм вярвал, че това е възможно!”, ето това е несравнимо усещане! Аз си пазя мейлите и съобщенията от клиенти, в които споделят подобни емоции, защото това осмисля работата ни!

Как предпочиташ да работиш - в екип или сам?

Категорично в екип. Смятам, че силата на нашата фирма е големият екип. В момента ние сме над 20 души в офиса и продължаваме да растем. Това, което получаваме от колективното концептуализиране, е несравнимо.

Ако клиент те накара да проектираш нещо непрактично, би ли го направил?

По-скоро не. Ще се постарая уважително да му обясня защо идеята не е добра.

Откъде черпиш вдъхновение?

В нашето съвремие източниците на вдъхновение са безкрайни. Списания, книги, но най-вече интернет. Отвсякъде ни заливат с информация, новости и красоти. Пътуванията също много ми помагат.

На какво се дължи успехът на проектите ти? И какво означава един проект да е успешен?

Смятам, че успехът ни се дължи на екипа от млади и талантливи хора, които сме успели да привлечем през годините. Оценявам и добрата комуникация, която водим с клиентите си. Обикновено, ако един клиент е започнал работа с нас, не оставя само с един проект, който да изпълним. Успех за мен е и когато идват нови хора, почерпили вдъхновение от наше пространство.

А критериите ни за успешен проект са няколко: клиентът да е доволен след предаването на проекта, да сме успели да работим качествено и ефикасно, да сме научили нещо ново в процеса на работа, естетическият резултат да отговаря на изискванията ни, които никога не са скромни.

Говори се, че имаш слабост към осветлението. Какво в светлината те впечатлява?

Най-вече нейната способност да се променя. Интериорът е изграден от твърди и трайни материали. Камък, дърво или текстил - промените в материалността отнемат много време и са незабележими ден за ден, докато при светлината е точно обратното. А когато говорим за заведение, светлината е един театър, който се развива във времето пред очите на гостите. Има нещо много динамично, дори магическо в светлината. 

Къде се виждаш след 5 години?

Пътуващ по света, както и сега. Работата ми изисква от мен да съм интернационален.

Коя е любимата ти част от това да си интериорен дизайнер?

Всичко. За мен това е призвание.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александра Найденова

Интересувам се от културна идентичност, изследвам себе си чрез света, съществувам никъде и навсякъде, аз съм собствения си екзистенциален компас.

Оставете коментар

0 коментара