Алекс Петков: Предприемачеството винаги ще бъде перспектива за младите хора
Алекс Петков e на 25 години. В момента e докторант в катедра „Национална и регионална сигурност“ в УНСС. За поредна година е организатор на Младежки икономически форум - едно от най-посещаваните и мащабни събития за студенти в София. С него си говорим за предстоящото издание и някои от гостите, които ще го посетят.
Разкажи ни за историята на Младежки икономически форум - как стартира формата, каква е неговата същност и идея?
Младежки икономически форум е инициатива на Студентски съвет при УНСС, която стартира още през 2004 година. Идеята на форума е да събира на едно място студенти, млади хора и представители на бизнеса от цялата страна, които да споделят, обсъждат и създават идеи по водещи икономически проблеми в страната. С течение на времето, събитието се утвърди като едно от най-посещаваните и най-важни мероприятия в календара на УНСС. Днес то е неизменна част от академичната година и е повод за гордост както на самите студенти, така и на преподавателите и ръководството в университета. С всяка година броят на участниците се увеличава и обхваща все повече хора от различни университети и градове.
Тази година предстои поредното издание на формата - разкажи ни повече.
Форумът ще се проведе за дванадесети път в края на Ноември и очакванията към събитието са големи. Тази година посетителите на форума ще имат възможност да се включат в два типа събития - публични лекции и обучения. В публичните лекции по традиция участват някои от най-известните и успели представители на бизнеса, банковия сектор и държавното управление. Гост-лектори тази година ще бъдат: Стефан Шарлопов, Юли Тонкин, Светлан Станоев от Бизнес институт, както и Иван Василев, изпълнителен директор на TNT.
Те ще споделят своя опит в бизнеса и ще мотивират студентите как да бъдат успешни. Обученията, които организираме пък дават възможност на участниците да получат ценни практически знания и умения директно от експерти на някои от най-големите компании у нас. Целта на тези обучения е да подготвят участниците за кариерна реализация и те са тясно насочени в различни икономически сфери - маркетинг, предприемачество, финанси и др. Всеки участник може да избере в кое обучение да се включи в зависимост от сферата, в която би искал да се реализира след време. Идеята ни е всяка година да предлагаме все по-разнообразна програма на форума, с която да обхванем все по-широк кръг от интереси и да привлечем повече участници от цялата страна.
Какво се надяваш ти лично да провокира у студентите това събитие?
Моят личен мотив да се занимавам с организацията на това събитие е да успеем да провокираме желание у студентите да се развиват и да бъдат активни. За да се реализира един млад човек успешно, той не трябва да разчита само на наученото в лекциите и упражненията. Той трябва да се огледа и да потърси страничните възможности, които му предлага университетът, а у нас университетите предлагат не малко възможности. Просто в някои случаи студентите трябва да бъдат активни и да ги потърсят. Точно като такава възможност за развитие и реализация ние представяме Младежки икономически форум.
Сподели коя е най-интересната личност сред лекторите за теб и защо?
Всеки един от гост-лекторите ни буди интерес поради различния опит, който може да сподели. Стефан Шарлопов може да сподели за това как се създава бизнес от нулата и се стига до върха. Иван Василев ще говори за трудностите в управлението на една мултинационална компания на родния пазар. Светлан Станоев и Юли Тонкин пък са изключително вдъхновяващи и мотивиращи и ще накарат всеки да повярва в постигането на своите цели. Така че ми е много трудно да определя един конкретен като най-интересен.
Кои според теб са перспективните ниши за реализация на младите хора в страната в следващите 5-10 години и защо?
Безспорно IT секторът е най-бурно развиващия се в момента и по всичко личи, че тази тенденция ще продължи и в близките години. Там реализацията за един млад човек е най-бърза. Не трябва да подценяваме обаче и нуждата от високо квалифицирани кадри във финансовия сектор, защото с появата на много нови високотехнологични компании все повече ще се търсят и финансовите услуги. Друг „сектор“, който според мен винаги ще бъде перспективен за реализация е предприемачеството, защото там стига да имаш ясна и правилна идея, то винаги можеш да я реализираш.
Опиши ни България, в която мечтаеш да растат твоите деца.
Стабилна и развита страна, в която Терминал 2 е възможност за реализация не на младите българи, а на младите хора от цяла Европа.